Egiptas

Egiptas

Egipto Arabų respublika (Egiptas) yra šiaurės rytų Afrikos valstybė. Egiptiečiai yra gausiausia šiaurės rytų Afrikos tauta. Šiandien Egiptas yra svarbus politinis ir kultūrinis arabų pasaulio centras. Egiptas garsus senųjų civilizacijų palikimu ir pasaulinio masto istoriniais paminklais: piramidėmis, sfinksu, šventyklomis ir faraonų kapais. Kelionė į šią šalį - tai galimybė prisiliesti prie vienos iš seniausių pasaulyje civilizacijų, išsaugojusios didžiausius žmogaus sukurtus pasaulio stebuklus. Egiptas - nardymo rojus: Raudonojoje jūroje esančių koralinių rifų grožis ir įvairovė, galimybė susipažinti su spalvinga jūros fauna, naktiniai panėrimai, galimybė prisiliesti prie nuskendusių laivų paslapčių - visa tai nepalieka abejingų. Egiptas - šalis, kurioje niekam nekyla proėl susikalbėjimo: čia galima bendrauti tiek rusiškai, tiek angliškai, tiek ir „gestų kalba". Būtent pastarosios geriausiais žinovais yra laikomi egiptiečiai.

Geografinė padėtis. Didžioji Egipto dalis yra Šiaurės Afrikoje, tačiau šaliai priklauso ir Sinajaus pusiasalis, kuris yra pietvakarių Azijos dalis. Sinajaus pusiasalį nuo pagrindinės valstybės teritorijos skiria Sueco kanalas. Aukščiausias taškas: 2629 m (Katerinos kalnas), žemiausias taškas: -133 m (Al-Kattara). Pagrindiniai miestai: Kairas, Giza, Aleksandrija, Asuanas, Hurgada, Luksoras,  Kom Ombo, Port Safaga, Šarm el Šeichas, Edfu, Esna.

Klimatas. Egipto vasara labai karšta, dienomis temperatūra vietomis priartėja prie 50 laipsnių, tačiau naktimis visada gerokai vėsiau, būdingi dideli dienos ir nakties temperatūrų skirtumai. Tarpsezoniniai temperatūros skirtumai ne tokie dideli. Liepos mėnesį šalyje dienos temperatūra pasiekia 31 °C (Port Saidas), 35 °C (Kairas) ir 41 °C (Asuanas), tačiau dėl nedidelio santykinio drėgnumo (vasarą apie 30 %) karštis lengvai pakeliamas. Vidutinė liepos mėnesio temperatūra šiaurėje būna 25–26 °C, o pietuose 30–34 °C. Nuo kovo iki birželio pučia karštasis chamsinas, iš pietų nešantis smėlį ir dulkes. Žiemos Egipte vėsesnės – dienos temperatūra sausio mėn. paprastai svyruoja nuo 20 °C (Port Saidas, Kairas) iki 25 °C (Asuanas). Naktys šaltos, temperatūros vidutiniškai siekia 10 °C, dykumose ir Sinajaus kalnuose galimos ir nedidelės šalnos (iki −5 °C).
Didžiojoje šalies dalyje per metus iškrenta labai nedaug kritulių (iki 25 mm, daug kur gali nelyti kelerius metus iš eilės), tik Viduržemio jūros pakrantėje, Nilo deltoje ir Sinajaus pusiasalio kalnuose iškrenta 100–200 mm kritulių. Piečiau Kairo lyja retai.
Apie 700 km ilgio Viduržemio jūros pakrantė ir Nilo delta pasižymi švelniomis žiemomis ir labai karšta vasara. Žiemą vidutinė dienos temperatūra yra apie 17–20 °C, naktį nukrenta iki 8–11 °C. Čia Egipto matais iškrenta ir gana daug kritulių – iki 200 mm, regione aplink Aleksandriją vidutiniškai lyja 30 dienų per metus, praktiškai visada žiemą. Pavasaris yra šiltas ir sausas, taip pat ir ruduo; aukščiausios temperatūros yra užfiksuotos pavasarį, o ne vasaros metu (42–45 °C). Vasarą karšta – dieną 28–32 °C, naktį 19–24 °C. Dienos ir nakties temperatūrų skirtumai yra nedideli, kritulių
nėra.

Ekonomika. Ypač svarbus vaidmuo šalies ekonomikoje tenka turizmui. Šalį kasmet aplanko apie 7 mln. užsienio turistų, iš kurių Egiptas gauna apie 5 mlrd. JAV dolerių pajamų. Nilo slėnyje klesti žemdirbystė. Dėkingas klimatas leidžia Egiptui pateikti žemės ūkio produktus Europos ir kitoms rinkoms ne sezono metu. Todėl žemdirbiai raginami pradėti auginti vynuoges be kauliukų, melionus, mango vaisius ir braškes. Taip pat didinamas dėmesys šviežioms datulėms, česnakui, džiovintiems svogūnams, saulėje džiovintiems pomidorams, razinoms, skintoms gėlėms, dekoratyviniams augalams.

Gyventojai. Egiptas yra labiausiai apgyvendinta šalis Vidurio Rytuose ir antra pagal dydį Afrikos žemyne. Egipte apytiksliai gyvena 78 mln. Žmonių. Beveik visa Egipto populiacija yra susikoncentravusi ištisai Nilo. ~80-90% Egipto gyventojų išpažįsta islamą, o dauguma likusiųjų - krikščionys. Egiptiečiai yra didžiausia etninė grupė Egipte - 94% visos populiacijos. Etninės mažumos: Arabų beduidai, berberų kalba kalbantys Amazigh'ai ir Senovės nubiečių bendruomenės, besibūriuojančios aplink Nilo upę.

Egipto regionai:

 • HURGADA - Egipto kurortas, esantis 500 km nuo Kairo. XXa.  pradžioje jis išaugo iš mažo žvejų kaimelio ir tapo vienu populiariausių Raudonosios jūros kurortu.Viešbučių kompleksai Hurgadoje tęsiasi palei pakrantę ištisus kilometrus - kiekvienam pagal pomėgius ir piniginę. Nors čia rasite beveik visus garsiausių viešbučių tinklų vardus, tačiau Hurgada ir toliau plečiasi. Daugelis viešbučių yra pritaikyti šeimyniniam poilsiui. Sakala ir Daharas - du garsiausi Hurgados miesto rajonai, juose rasite daugybę ir antikvarinių, ir šiuolaikinių parduotuvių. Sakalos rajone rasite neapmokestinamos prekybos parduotuvę duty free bei garsiąją kurorto diskoteką "El Sakia". Hurgadoje nėra daiktų turgaus, bet čia galėsite aplankyti puikų vaisių ir daržovių turgų. Beje, Hurgadoje, tiems kurie nemėgsta derėtis, jau yra atsidarę fiksuotų kainų parduotuvės. Hurgada garsi savo vandens pramogomis. Čia galite daryti viską: skrieti burlentėmis, buriuoti, iškylauti laivu, žvejoti, grožėtis povandeniniu gyvenimu pro povandeninio laivo iliuminatorių. Tačiau įdomiausia - plaukioti su kauke po vandeniu ar nardyti gėrintis koralais ir spalvingomis žuvimis. Šalia Hurgados yra kelios lankytinos salos. Viena iš jų yra Giftuno sala, garsėjanti koralų rifais ir smėlėtu paplūdimiu.
 • ŠARM EL ŠEICHAS įsikūręs pietinėje Sinajaus pusiasalio dalyje ir yra išraižytas Naama Bei, Šarm el Maija ir Šark Bei įlankomis. Šiandiena šis kurortas yra laikomas kurortine Egipto sostine. Giluminio ir paviršinio nardymo mėgėjams čia yra įkurta daugiau nei keliasdešimt povandeninio nardymo centrų. Šarm el Šeichas yra viena populiariausių vietų nardymui pasaulyje. Čia yra Raudonosios jūros draustinis, įtrauktas į UNESCO saugomų objektų sąrašą. Šarm El Šeichas teisėtai minimas kaip vienas gražiausių Egipto kurortų. Laukinių gėlių įvairovė, smaragdinės žalumos įlankos, įvairiausių rūšių medžiai, plačialapės palmės, platūs paplūdimiai, žydra jūra, margi kanjonai, auksinis smėlis - visos šios kontrastingos spalvos susilieja į gniaužiančią kvapą romantišką harmoniją.
 • EL GUNA - dirbtinis archipelagas, esantis 30km į šiaurę nuo Hurgados. Kurortas pastatytas ant salų, iš visų pusių apjuostų vandens. Kanalai, tiltais apjungtos sausumos oazės jaukūs statiniai ir plaukiojančios valtelės - tai El Gunos žavesys. Praktiškai visi viešbučiai El Gunoje yra keturių ir penkių žvaigždučių - labai tvarkingi, kurių teritorijoje stūkso jaukūs nedideli namukai, o ne turistams įprasti daugiaaukščiai. El Gunoje dirbtiniais kanalais plaukioja nemokami kateriai, gatvėmis važinėja nemokami autobusiukai. Kurortas turi savo golfo klubą, puikią šiuolaikišką kliniką, keletą povandeninio plaukiojimo centrų, jodinėjimui skirtą oazę. Taip pat kurorte galėsite aplankyti akvariumą ir nedidelį istorinį muziejų, o vakarais apsilankyti po atviru dangumi esančioje diskotekoje „El Arena", į kurią žmonės atvažiuoja net iš Hurgados.
 • SAFAGA - nedidelis kurortinis miestelis Raudonosios jūros pakrantėje, nutolęs 60 km į pietus nuo Hurgados. Kurorte labai ramu, žmonių čia ne itin daug. Poilsiautojams yra siūlomi paprasti viešbučiai, čia nėra daug parduotuvių, naktinių klubų. Taigi, už viešbučio teritorijos Safagoje nerasite ypatingų pramogų. Kurortą ypač pamėgo banglenčių sporto entuziastai - jūros srovės ir vėjas šiam sportui čia ypač palankūs. Safaga - kurortas, įžymus ekologiškai švariu smėliu, galinčiu išgydyti įvairias odos ligas. Dabar egiptiečiai plečia medicinos paslaugų sistemą, nes klimatoterapija puikiai papildo įprastus daugelio susirgimų gydymo būdus. Įlankos vanduo stipriai prisotintas druska, todėl jis naudojamas daugeliui procedūrų. Visiškai tikėtina, kad ateityje Safaga sudarys pačią rimčiausią konkurenciją gydomiesiems Negyvosios jūros kurortams.
 • MAKADI BEI ir SOMA BEI kurortuose poilsiautojams yra siūlomi tik 4 ir 5 žvaigždučių viešbučiai, kuriuose visos paslaugos įtrauktos į vieną paketą. Aplink kurortą plyti dykuma, taigi visas poilsis ir gyvenimas vyksta tik viešbučių teritorijose (restoranai, barai, naktiniai klubai, parduotuvėlės). Makadi Bei nuo Hurgados centro nutolęs apie 35 kilometrus, o Soma Bei - apie 45 kilometrus į pietus. Kurortai garsėja savo koralų rifais, dideliais paplūdimiais, švaria jūra ir nardymui bei kitoms vandens sporto rūšims palankiomis sąlygomis. Makadi Bei bei Soma Bei yra patrauklūs savo žalia aplinka, alėjomis, sodais, kuriuose malonu vaikštinėti tiek dienomis, tiek ir vakarais.
 • MARSA ALAM išsidėstęs rytinėje Egipto dalyje, vakariniame Raudonosios jūros krante. Kurortas nutolęs nuo Hurgados apie 300km į pietus. Tai - naujas, sparčiai besiplečiantis Egipto kurortas, kuriam yra prognuozuojama Šarm el Šeicho ir Hurgados ateitis. Kurorte labai įvairus viešbučių pasirinkimas - nuo trijų iki penkių žvaigždučių. Visi viešbučiai yra pastatyti ant jūros kranto, kiekviename iš jų yra nardymo centrai.
   

Ką verta aplankyti Egipte?

 • Aleksandrija - paskutinioji Senovės Egipto sostinė. Aleksandrijoje šeimininkavo paskutinioji faraonų dinastija - Ptolemajai. Aleksandrija tik atsiveria turistams. Čia susipina egiptietiška, graikiška, romėniška bei arabiška kultūros. Aleksandrija - tai miestas menantis Julijų Cezarį, Antonijų, Kleopatrą.
 • Denderos šventykla yra 60 km į  šiaurę nuo Luksoro. Ši nepakartojama šventykla išliko beveik nepaliesta laiko, tik  smėlynų, po kuriais buvo palaidota iki XIX a. vidurio, dėka. Šventykla buvo perstatyta IV dinastijos faraono Hufu valdymo laikais. Denderos šventykloje buvo meldžiamasi Hatchor - meilės ir dangaus deivei, galingojo Raa dukrai, kuri buvo garbinama kaip moteriškumo ir motinystės idealas. Čia vyko apeiginiai šventiniai bei slapti kultūriniai renginiai, visa šventykla išpuošta astronominiais simboliais - žvaigždynais, planetomis, zodiako ženklais, senovės egiptiečių kalendoriumi bei laiko matais.
 • El Gunoje vietoje įprastų šiuolaikiškų viešbučių rasite jaukius namelius salose, kurias jungia kanalai su tilteliais bei įvairiais perėjimais. Ne veltui El Guna yra vadinama mažąja Raudonosios jūros Venecija. El Gunoje galite laiveliu paplaukioti šio įstabaus miestelio kanalais, aplankyti akvariumą, paplaukioti su vandens kauke prie nuostabaus rifo „Delfinų namai".
 • Kairas - Egipto sostinė, bei kartu ir didžiausias Afrikos miestas. Vykdami autobusu galėsite stebėti unikalų, tik Egipte esantį reiškinį - konvojų. Aplankysite Nacionalinį Egipto muziejų, kur yra viena įspūdingiausių pasaulyje ekspozicijų - faraono Tutanchamono lobynas. Kaire aplankysite pagrindines Egipto grožybes - piramidžių kompleksą Gizoje, Sfinkso statulą, kuri apipinta naujomis spėlionėmis apie jos pastatymo datą, Sfinkso šventyklą. Kelionės į Kairą metu galėsite įsigyti sertifikuotų suvenyrų, juvelyrinių dirbinių, taip pat apsilankyti kvapniųjų aromatų centre.
 • Koralų sodai - tai netoli Hurgados esantis koralų draustinis. Ši unikali vieta įžymi savo nuostabiaisiais koralų rifais, nuo pat kranto besitęsiančiais net 2 kilometrus. Daugybė įvairiaspalvių jūros faunos ir floros atstovų tiesiog pakerės Jus savo grožiu.
 • Luksoras - vieta, kur šiandien sutelkta didžioji Senojo Egipto kultūrinio paveldo dalis. Čia apžiūrėsite kolosus - milžiniškas skulptūras, aplankysite kapavietes garsiajame Karalių slėnyje. Būtent šiame slėnyje buvo rasta Tutanchamono kapavietė. Tai pat apsilankysite faraonės Hačepsutos šventykloje.
 • Mega safaris. Jo metu džipais aplankysite beduinų kaimą, susipažinsite su dykumų gyventojų buitimi, papročiais ir gyvenimo būdu; galėsite pasivažinėti keturračiais motociklais, pajodinėti kupranugariais, apsilankyti terariumą ir vabzdžių muziejų. Regėsite nepamirštamą dykumos saulėlydį, vakarieniausite žvakių šviesoje, klausysitės beduinų dainos bei galėsite stebėti žvaigždes per teleskopą.
 • Moto safaris - jaunatviška ir pilna aštrių įspūdžių kelionė į dykumą smėlio motociklais. Lankysitės beduinų kaime, jodinėsite kupranugariais. Susipažinsite su vietos gyventojų papročiais bei gyvenimo būdu. Vakarieniausite žvakių šviesoje ir klausysitės beduinų dainų.
 • Mozės kalnas - vieta, kur pagal legendą Mozė gavo akmeninėse plokštėse surašytus 10 Dievo įsakymų. Yra sakoma, kad žmogui užkopusiam į Mozės kalno viršūnę ir pasitikusiam ten saulėtekį, atleidžiamos visos nuodėmės
 • Ras Mohamedo drasutinis yra 25 km į pietus nuo Šarm El Šeicho, tarp pačios skaidriausios pasaulyje Raudonosios jūros, Akabskimo ir Sueco įlankų. Ras Mochamedas - viena geriausių nardymo vietų. Išdžiūvusios upių vagos, virš jūros lygio iškilę koralų rifai, stebinanti povandeninio pasaulio įvairovė  - visa tai užburs Jūsų vaizduotę. Įlankos vanduo savo sudėtimi panašus į Negyvosios jūros vandenį, jame idelė druskos koncentracija, tai vandeniui suteikia gydomųjų savybių. Vietiniai beduinai šią vietą vadina magiškąja įlanka ir tvirtai tiki, kad visi norai, kuriuos sugalvosi įbridęs į įlankos vandenis, būtinai išsipildys.
 • Spalvotasis kanjonas - tai Sinajaus kalnuose prie Noveibo miesto, 150 km nuo Šarm El Šeicho, esantis tarpeklis. Kanjono ilgis - apie 5 km, aukštis - apie 25 - 30 m, plotis - nuo 2 iki 10 m. Skaičiai negali perteikti šios vietovės grožio. Prieš milijonus metų, žemės drebėjimo metu skilus plutai, ir atsirado šis kanjonas. Jis sudarytas iš raudonojo smiltainio. Pastoviai pučiantis vėjas minkštame smiltainyje išgairino nuostabius raštus. Kartais imi abejoti žemiška šios vietovės kilme.
 • Šv. Kotrynos vienuolynas išsidėstęs pačioje Sinajaus dykumos širdyje, 1570 metrų aukštyje. Jis buvo įkurtas VI amžiuje. Jo pavadinimas siejamas su legenda apie šventąją kankinę- Šv. Kotryną, tais laikais gyvenusią Aleksandrijoje ir nubaustą už savo tikėjimą. Pagal legendą šioje vietoje Dievas kalbėjo su Moze „degančio krūmo" pavidalu. Lankantis šiame vienuolyne yra galimybė dalyvauti pamaldose.

Mes rekomenduojame

Faraonų lobiai
Egiptas/Apžvalginė kelionė! Faraonų lobiai - kruizas iš Asuano į Luksorą patogiu kruiziniu laivu!
Egiptas
Kerintis Asuanas, Edfu, Karalių slėnis, garsiosios Luksoro, Karnako, Kom Ombo, Edfu šventyklos!
nuo: 589 €

Turite klausimų? Susisiekite!

Prenumeruokite karščiausius pranešimus tiesiai į Jūsų el. pašto dėžutę

Turite klausimų? Susisiekite!