Ispanija

Ispanija

Ispanijos Karalystė. Romos Imperijos laikais visas Pirėnų pusiasalis buvo vadinamas Hispania. Iš to ir kilo Ispanijos (Espana) pavadinimas. Vieninga Ispanijos valstybė susikūrė 1479 m. Ispanija turtinga meno tradicijomis, kurias XVII a. kūrė Velázquezas, XVIII a. ir XIX a. - Goya, o XX a. - Picasso, Dali ir Miro.  Ispanijoje - geras vynas bei puiki virtuvė, temperamentinga muzika bei korida, geras oras bei šilta jūra. Ispanija - tai tarsi didžiulis muziejus po atviru dangumi. Ispanijoje galima rasti daugelio čia gyvenusių tautų architektūrinį ir meninį palikimą. Ji yra trečia šalis pasaulyje pagal pasaulinio masto istorinių paminklų skaičių.

Geografinė padėtis. Ispanija - valstybė pietvakarių Europoje. Ji užima beveik devynis dešimtadalius Pirėnų pusiasalio teritorijos. Šalies krantus pietvakarinėje ir šiaurės dalyje skalauja Atlanto vandenynas, rytinėje ir pietinėje - Viduržemio jūra. Visas sausumos sienų ilgis yra 1945 km. Ispanija ribojasi su Prancūzija, Andora, Portugalija ir Gibraltaru. Ispanijos gilumoje kyla aukšti plokščiakalniai ir kalnų grandinės - Pirėnai ir Siera Nevada. Iš šių kalnų išteka kelios didelės upės - Ebras, Dueras, Tachas ir Gvadalkivyras. Viduržemio jūroje į rytus yra Balearų salos, o autonominės Kanarų salos išsidėsčiusios prie Afrikos krantų. Didžiausi miestai yra Madridas, Barselona, Valensija.

Klimatas. Ispanija turi tris skirtingas klimato zonas, todėl didelėje šalies teritorijoje klimatas labai įvairus, ypač žiemą. Drėgniausia šalies vieta – šiaurė, rytinėse ir pietinėse pakrantėse žiemos švelnios, retkarčiais palyja, o vasaros saulėtos ir sausos. Centrinėje žemyno dalyje yra didžiausi temperatūros svyravimai, kur žiemą temperatūra nukrinta žemiau nulio, o vasaros labai karštos ir sausos. Pavasarį ir rudenį ateina lietūs, o vasarą visur karšta, išskyrus kalnų rajonus. Klimatas Ispanijoje labai viliojantis: temperatūra vasarą būna apie 25-30 laipsnių šilumos, rudenį apie 18-22, o žiemą – apie 12 laipsnių šilumos.

Ekonomika. Vienos iš pagrindinių Ispanijos ekonomikos šakų yra žemės ūkis (ypač sodininkystė ir daržininkystė, alyvuogių aliejaus spaudimas ir vynininkystė), žuvininkystė, tekstilės pramonė, automobilių gamyba ir turizmas.

Ispanijos kurortai:
KOSTA BRAVA.
Tai vienas iš įspūdingiausių Viduržemio jūros krante įsikūrusių kurortų, žavintis savo uolomis, mažytėmis įlankėlėmis, žemomis pušelėmis apaugusiais skardžiais, jaukiais užutekiais. Kosta Brava garsėja savo nuostabiais smėlėtais paplūdimiais, kurie užima nemažą pakrantės dalį. Šis kurortas turėtų Jums patikti, jei mėgstate ramybės ir pramogų derinį. Ramaus poilsio trokštančius turistus sutraukia žavūs žvejų miesteliai, o norintiems pašėlti skirtas naktinis gyvenimas su ispaniškomis linksmybėmis. Šio kurorto paplūdimiuose įsikūrę tokie garsūs kurortai, kaip Lloret de Mar, Tossa de Mar, Santa Susanna, kurie nors ir turintys labai išvystytą kurortinę infrastruktūrą, tačiau sugebėję išsaugoti savo ypatingą nacionalinį koloritą:

 • Loret de Mar - didžiausias ir populiariausias Kosta Bravos kurortas, garsėjantis švelniu klimatu ir puikiais paplūdimiais, pritraukiantis turbūt daugiausia turistų. Kurortas labai populiarus tarp jaunimo. Lloret de Mar kurortas vilioja saule, puikia Viduržemio jūra, istorijos reliktais, naktinėmis linksmybėmis, judriu ispaniško gyvenimo koloritu bei ilgaamžėmis tradicijomis.
 • Tossa de Mar - seniausias ir piečiausias miestas Kosta Bravoje, turintis platų pirmos klasės viešbučių, restoranų, barų ir naktinių klubų tinklą. Blanese iki šių dienų išlikę viduramžių paminklai ir ispaniškos architektūros pastatai - Blaneso pilis, De Kabrera vikontų rūmai, Šv. Onos vienuolynas ir kt. Blanesas - tai Kosta Bravos pakrantės perlu, mėlynuoju rojumi vadinamas kurortas, garsėjantis auksiniu paplūdimiu ir senoviniu miestu - tvirtove, iškilusia virš mažos įlankėlės. Čia Jūsų laukia jaukūs smėlio paplūdimiai bei gyva atmosfera. Galėsite pasigrožėti jaukiomis, siauromis gatvelėmis, dvylika amžių menančiu senamiesčiu, vadinamu Vil Vela, antikinėmis sienomis su dantytais bokštais, kurių viduje slypi keisti labirintai, senoviniais žvejų nameliais, pasilinksminti triukšminguose baruose. Jei esate romantikas, ar povandeninio pasaulio mėgėjas, tai Jus turėtų vilioti platūs smėlėti paplūdimiai, pušimis apaugusios uolos, daugybė olų, paslaptingos įlankėlės, jaukus, romantiškas senamiestis, senoviniai žvejų nameliai.

KOSTA DORADA. Šį kurortą garsina nuostabūs smulkaus, auksinio smėlio paplūdimiai. Kosta Dorada Jus nustebins kontrastišku ir vaizdingu kraštovaizdžiu, turtinga provincijos istorija, palankiu klimatu, unikaliais gamtos rezervatais. Šis kurortas šiuolaikiniais pasilinksminimo centrais, nuostabiais smėlio paplūdimiais bei šilta ir negilia jūra vilioja ir jaunimą, ir tėvus su vaikais. Kosta Doradoje Jūs rasite daugybę viešbučių , linksmų diskotekų, unikalių istorinių paminklų bei kurorto pasididžiavimą, garsųjį pramogų parką - Universal Studio Port Aventura. Šio kurorto paplūdimiuose įsikūrę šie garsūs kurortai: Salou, La Pineda, Kambrilis.

 • Salou - nedidelis, vienas populiariausių Katalonijoje ir visoje Ispanijoje kurortinis miestelis. Šio kurorto puikus 3 km ilgio smėlio paplūdimys bei palmių alėjos suteiks Jums puikias galimybes pailsėti, o barai, diskotekos, įvairios šventės, parduotuvės, naktinio gyvenimo šurmulys, pramogos bei festivaliai paįvairins paplūdimio ir jūros malonumus. Vakare galėsite apsilankyti prie šviesos ir muzikos fontanų, kurie laikomi Salou simboliu. Salou miestelis Šiaurėje pasibaigia vaizdingu La Pinedos kyšuliu, o pietuose atsiremia į seną žvejų kaimelį Cambrils.
 • Šalia La Pinedos kurorto įsikūrusiame Taragonos miesto - naujas, ramus, nedidelis, tačiau populiarus kurortas įsikūręs šiauriau, šalia La Pineda nepakartojamų nuotykių patirs ne tik jūsų vaikai, bet pailsėsite ir Jūs patys. Aqualeon bei vandens atrakcionų parke pramogų parke Port Aventura. Šiame kurorte puikiai išvystyta pramogų infrastruktūra. Kurorte galėsite apsilankyti daugybėje naktinio pasilinksminimo centrų, papramogauti garsiuosiuose turizmo kompleksuose. Vienas iš tokių naujausius sporto įrenginius turintis - Euro Sport.
 • Kambrilis - šalia Salou kurorto įsikūręs senovinis žvejų kaimelis šiuo metu tapo dar vienu žinomu kurortu Kosta Dorados pakrantėje. Jis garsėja žuvies bei jūros gėrybių restoranais. Kambrilis - vaizdingas miestelis, kuris yra tarsi padalintas į istorinį centrą ir uosto rajoną. Viešbučiai, daugybė pramogų centrų, parduotuvių, žuvų turgus bei pagrindinė krantinė yra uosto rajone. Krantinėje esančiuose restoranuose, baruose, muzikinėse kavinėse verda visas pagrindinis kurorto naktinis gyvenimas.

KOSTA DEL MARESMĖ. Tai į pietus nuo Kosta Bravos besitęsiantis regionas. Kadaise buvę mažyčiai žvejų kaimeliai virto prabangiais kurortais, kai pasiturintys Barselonos gyventojai juose pasistatė vilas poilsiui. Vienas po kito atsirado modernūs viešbučiai, pramogų centrai, išsiplėtė restoranų ir kavinių tinklas. Kosta del Maresmė užima apie 50 km pakrantės ruožą. Smėlio paplūdimių, Pirėnų kalnų ir Viduržemio jūros fone vienas paskui kitą išsidėstę nedidukai kurortiniai miesteliai. Malgrat de Maras - arčiausiai Kosta Bravos regiono esantis turistinis centras vertinamas dėl paplūdimių kokybės. Vaizdinga krantinė veda link kaimynystėje esančio Santa Susanos miestelio. Malgrat de Maro kurortas suskirstytas į dvi dalis: senąją ir naująją. Naujojoje miestelio dalyje susitelkę modernūs viešbučiai, pramogų oazės, kavinės, naktiniai klubai ir restoranai. Senojoje miesto dalyje dominuoja senamiestis su Šv. Nikolajaus bažnyčia, miesto aikšte, senąja ligonine ir turgumi. Santa Susanna - tai vienas iš naujausių kurortų, įsikūrusių Kosta Bravos pakrantėje. Šis senas miestukas žinomas kaip vienas geriausių Costa Maresme pakrantės kurortų. Jis garsėja savo mineraliniais vandenimis, gydomaisiais šaltiniais nuostabiais kalnais, nuklotais tankiais ąžuolų miškais ir pušynais. Šiame kurorte Jūs puikiai pajusite, ką reiškia Viduržemio klimatas bei auksiniai paplūdimiai. Pineda de Maras, kaip ir daugelis pakrantės kurortų, yra padalintas į dvi dalis: senamiestį ir paplūdimio zoną su viešbučiais, vilomis ir kempingais. Miestelyje užsukti kviečia jūros gėrybių restoranai, romantiškos pakrantės kavinės. Tuo tarpu triukšmingi pasilinksminimai kurortui nėra būdingi. Kalėja - arčiausiai Barselonos miesto esantis kurortas. Kalėjoje nėra žmonių spūsties ir triukšmingų barų, tačiau yra puikus paplūdimys, gavęs Mėlynosios vėliavos įvertinimą. Patogus susisiekimas su Barselona ir aplinkiniais miesteliais. Kalėja - arčiausiai Barselonos miesto esantis kurortas. Kalėjoje nėra žmonių spūsties ir triukšmingų barų, tačiau yra puikus paplūdimys, gavęs Mėlynosios vėliavos įvertinimą. Patogus susisiekimas su Barselona ir aplinkiniais miesteliais.

verta aplankyti Ispanijoje?

 • Šv. Šeimynos bažnyčia (La Sagrada Familia) - Barselonos miesto simbolis, architekto A.Gaudi (1852 - 1926) žymiausias kūrinys. Šios bažnyčios statyba tapo A. Gaudi gyvenimo darbu. Architektas lyg atsiskyrėlis 16 metų praleido statybos aikštelėje, dažnai pamiršdamas ir apie valgį, ir apie miegą. Statyba, kuri buvo pradėta 1882 m., vis dar tęsiasi. 2026 m. planuojama pabaigti statybas A. Gaudi šimtosioms mirties metinėms paminėti. Tai iš tiesų viena iš originaliausių bažnyčių pasaulyje, kerinti mistiniu grožiu ir įtaiga.
 • Guelio parke galima pratęsti pažintį su A. Gaudi. Jis žavi stiklo ir keramikos mozaikų grožiu, originaliu Šimto kolonų kambariu, ilgiausiu pasaulyje suolu. Iš čia atsiveria graži miesto panorama. Taip pat verta pamatyti ir kitus A. Gaudi kūrinius Barselonoje, atnešusius jam pasaulinę šlovę. Tai Casa Milla, Cassa Batllo, Palau Guell ir kt.
 • Dainuojančius fontanus 1929 m. pasaulinei parodai sukūrė katalonų inžinierius Karlosas Buigas. 1992 m., rengiantis olimpinėms žaidynėms, fontanai buvo atnaujinti. Tai fantastiškas vandens, spalvų ir muzikos šou, susiliejantis į pasakišką dermę. Daugiau nei 7 mlrd. įvairiausių formų ir spalvų kombinacijų, skambant populiariai klasikinei muzikai, suteikia labai daug teigiamų emocijų.
 • Gotikos kvartalas (Barri Gotic), kurio centre Gotikinė katedra - didingas XIV a. pastatas. Tarp meno lobių katedroje yra viduramžių Katalonijos paveikslų. Šalia - karaliaus rūmai, kur Ferdinandas ir Izabelė sutiko K. Kolumbą, grįžusį iš kelionės į Naująjį pasaulį. Šiame kvartale Generaliteto rūmuose (Palau de la Generalitat) yra įsikūrusi Katalonijos autonomijos vyriausybė.
 • Montjuic kalva - puiki vieta apžvelgti visą miestą iš viršaus. Ši vieta labai mėgstama dėl gausybės muziejų, meno galerijų, pramogų mugės ir naktinių klubų. Čia esantis ispaniškasis kaimelis (Pueblo Espanol) iliustruoja įvairių Ispanijos regionų architrektūrą.
 • Las Ramblas - žymiausia Barselonos gatvė. Šio ilgo bulvaro pavadinimas kilęs iš arabiško žodžio rambla, reiškiančio kasmet išdžiūvančios upės dugną. Sakoma, jei pereisi ją visą iki pat jūros su jos rūmais, parduotuvėmis, kavinėmis, gatvės prekiautojais ir gyvomis skulptūromis, susidarysi puikų Barselonos gyvenimo vaizdą.
 • Korida - vienas iš renginių, kiekvieną sekmadienį pritraukiančių tūkstančius ispanų Barselonoje ir visoje Ispanijoje, - bulių kova arba korida. Tai - spektaklis, kuriame išbandoma matadoro drąsa, ryžtas, judesių grakštumas ir tobulumas, o buliaus - ištvermė ir vikrumas. Korida simbolizuoja žmogaus viršenybę prieš gyvulį, proto pirmenybę prieš instinktus.
   
 • S. Dali muziejus - lankomiausias muziejus Ispanijoje po Prado, žaisminga vieta, užimanti senąjį miesto teatrą. Muziejus buvo kuriamas pagal Salvadoro Dali sumanymą, jam pačiam vadovaujant. 24-iose muziejaus salėse eksponuojama S. Dali grafika, skulptūros, knygų iliustracijos, plakatai ir svarbiausia - paveikslai. Tobulai nutapytų daiktų košmariški deriniai, religinė ekstazė, Galos portretai, pilietinio karo iliuzijos, šiurpios alegorijos, keistai sujauktos žmogaus dalys vienus žavi, kitus stebina.
 • Medios salos - mažas archipelagas, susidedantis iš 7 nedidelių salų ir keleto rifų. Tai unikali vieta, žavinti lankytojus nepakartojamo grožio povandeninio pasaulio augmenija ir gyvūnija. Čia aptinkama daugiau nei tūkstantis įvairiausių rūšių jūros augalų ir gyvūnų.
 • Montserato vienuolynas - seniausias benediktinių vienuolynas Ispanijoje, įsikūrės ant neįprasto, dantytojo Montserato kalno, kurio aukščiausia viršūnė siekia 1236 m. Montserato kalnas susidarė prieš 25 mln. metų. Slenkant amžiams kalnas įgavo fantastiškiausias formas. Dabar - tai švenčiausia Katalonijos vieta. Čia meldžiasi Montserato Dievo Motinai - Juodajai Madonai.
 • Šiuo metu vienuolyno ansamblį sudaro renesansinė bazilika, gotikinis kiemelis, vienuolyno pastatai taip pat įrengti viešbučiai turistams, suvenyrų parduotuvės. Šiandien čia gyvena apie 80 benediktinių vienuolynų. Nuo XIII a. prie vienuolyno veikia berniukų choras, kurio auklėtiniai kasdien, išskyrus liepą ir rugpjūtį, gieda 13 valandos mišiose.
 • Taragona - provincijos sostinė, Costa Dorados širdis, garsėjanti antikiniu palikimu. Iki šių dienų šio seno miesto apylinkėse galima pamatyti romėnų laikų pastatų liekanų - dalį miesto gynybinės sienos (1100 m ir 12 m aukščio), forumo liekanas, amfiteatrą, akveduką. Soboras - pats reikšmingiausias viduramžių Taragonos paminklas. Taragona - miestas, kuriame puikiai dera istoriniai paminklai, viduramžių senamiestis, platūs šiuolaikiniai bulvarai ir modernūs statiniai.
 • Port aventura - vienas didžiausių (plotas - 115 ha) pramogų parkų Europoje, kuriame ir suaugę, ir vaikai gali puikiai praleisti laiką, patirti nepakartojamų nuotykių ir per vieną dieną apkeliauti visą pasaulį. Atrakcionai vyksta įspūdingose egzotiškose visų žemynų šalyse ir vietovėse.Port Aventuros parke yra 31 restoranas su įvairių šalių virtuvėmis, 30 kvapą gniaužiančių atrakcionų ir karuselių. Kiekvieną dieną čia vyksta daugybė įvairaus žanro pasirodymų: teatro, muzikos, varjetė, magijos ir kitų.

Turite klausimų? Susisiekite!

Prenumeruokite karščiausius pranešimus tiesiai į Jūsų el. pašto dėžutę

Turite klausimų? Susisiekite!