Italija

Italija

Italija yra Pietų Europoje ir apima Apeninų pusiasalį ir dvi dideles salas: Sardiniją ir Siciliją.  Aplink Italiją yra ir daugiau mažų salų, tokių kaip Elba, Kapris ir kt. Iš Šiaurės pusės Italija remiasi į Alpes ir ribojasi su Prancūziją, Šveicariją, Austriją, Slovėniją. O pietuose Tuniso sąsiauris ją skiria nuo Afrikos. Italijoje taip pat yra dvi nepriklausomos valstybės: San Marinas ir Vatikanas.  Italija yra žinoma dėl virtuvės, mados ir dizaino, drabužių pramonės, muzikos, meno ir žinoma dėl puikios vietos turizmui! Italija – tai žydras dangus, paplūdimiai prie mėlynos jūros su vešlia suubtropine augalija, apelsinų giraitėmis ir vynuogynų kalnais šlaituose, snieguotos Alpių viršūnės!

Geografija. Italijos šalies ilgis į pietūs yra 1140 km. Italija yra daugiausia kalnų turinti šalis. Apie 80 proc. sienos ilgio eina jūra. Pagrindiniai kalnai yra Apeninų kalnai, kurie susijungia su Alpėmis. Italijoje taip pat gausu ugnikalnių: Vezuvijaus, Etna, Strombolio.  Ilgiausia Italijos upė – Po, kurios ilgis 668 km. O didžiausias ežeras – Garda – 370 km².

Klimatas. Italijoje vyrauja Viduramžių jūros klimatas. Vidutinė sausio temperatūra nuo 0 iki 12 °C, liepos 20-28 °C, krituliai daugiausia žiemą (600–1000 mm per metus, kalnuose vietomis virš 3000 mm).

Ekonomika. Italijos šiaurėje dominuoja privatus sektorius, o Pietuose išvystytas žemės ūkio sektorius. Pagrindinės pramonės šakos yra mašinų gamyba, chemijos ir naftos chemijos pramonė, lengvoji ir maisto pramonė. Italija yra viena stambiausių automobilių, dviračių ir mopedų, traktorių, skalbimo mašinų ir šaldytuvų, radioelektronikos, pramonės įrangos, automobilių padangų, taip pat gatavų rūbų ir odinės avalynės, makaronų, sūrio, alyvuogių aliejaus, vyno (pirma vieta pasaulyje pagal eksportą), vaisių ir pomidorų konservų gamintojų ir eksportuotojų pasaulyje.

Italijos regionai. Italija suskirstyta į 20 regionų, tačiau populiariausi iš jų yra: Lacija su sostine Roma, Aosto slėnis su sostine Aosta, Kalabrija su sostine Katancaru, Kampanija su sostine Neapoliu, Lombardija su sostine Milanu, Pjemontas su sostine Turinu, Sardinija su sostine Kaljaris, Sicilija su sostine Palermas, Toskana su sostine Florencija, Venetas su sostine Venecija.

Ką verta pamatyti Italijoje:

  • Venecija - kiekvienas vakare stovintis ant akmeninio Venecijos grindinio, kur namų langų šviesos plaukia vandeniu, kartu su tyliai praslenkančia paskutine gondola, jaučiasi tarsi kitame pasaulyje ir pradeda tikėti, kad tuoj išgirs sunkius sergančiųjų maru atodūsius arba viename iš langų pastebės D. Kazanovą. Venecija slepia savo veidą už prabangos, nerūpestingumo ir abejingumo fasado. Miestas daugybę kartų statytas ir griautas, įsikūręs ant 118 lagūnos salelių prie šiaurinės Adrijos jūros pakrantės. Ji pastatyta ant 10 000 ąžuolinių ir guobų polių, išvagota 200 kanalų ir sujungta 400 tiltų. Šiandieninėje Venecijoje kunkuliuoja gyvenimas, o vasaros metu turistų skaičių tenka riboti. Vasaris - Venecijos karnavalo mėnuo su viduramžių laikų triukšmingų ir spalvingų linksmybių tradicijomis.

VERTA PAMATYTI Venecijoje
Nuostabus meno kūrinys, dar vadinamas XVII a. Europos simboliu, yra didžiausia miesto aikštė - Šv.Morkaus aikštė, kurioje puikuojasi Šv.Morkaus bazilika ir Dožų rūmai. Šv.Morkaus bazilikos vidus sukuria bizantišką įspūdį, auksinės sienos ir brangakmeniais inkrustuoti Pala D. Oro demonstruoja bizantišką praeitį, kurios ji visai neturi. Dožų rūmai, tai karų, intrigų, žudynių ir iškilmingų įvykių vieta. Tiesiog būtina pasiplaukioti Venecijos kanalų labirintai, kurie geriausiai atskleidžia šio miesto neįprastumą. Nuolat nuo kranto atitrūksta vaporetos ir plukdo keleivius į San Mikelę, į Muraną, kur iš stiklo padaromi nepaprasti stebuklai, arba į Buraną su spalvotais namukais. Lido, kuris su savo išplautomis spalvomis visada suteikdavo gerą foną tapytojams ir filmų režisieriams. Tai vis žavingoji Venecija...

  • Roma – Italijos sostinė yra vienas gražiausių ir žavingiausių miestų Italijoje. Romoje pajusite epochų dvasią: antikinę, viduramžių, renesanso. Apie miesto praeitį byloja kiekvienas pastatas, pasakojantis Romos istoriją. Čia gausu geriausių kavinių, restoranų bei įspūdingų naktinio gyvenimo pasimėgavimo vietų, gyvybingų gatvių bei aikščių. "Roma pranoksta mūsų vaizduotę" - lakoniškai tvirtino Johanas Volfgangas Getė per savo kelionę po Italiją. Prie Fontana Di Trevi visada būriuojasi turistai, norėdami atsivėsinti, svajingai mėtydami monetas, nes tai suteikia viltį dar apsilankyti Romoje.

VERTA PAMATYTI Romoje
Norintys pažinti amžinąjį miestą, privalo pradėti nuo istorijos bei pažinti antikos pasaulį: Forum Romanum (Romos Forumą - anksčiau šioje vietoje vykdavo susirinkimai), Koliziejų, Circus Maximus, Kapitolijų, Trajano ir Karakalos pirtis, Adriano mauzoliejų (dabar Šv. Angelo pilį), Panteoną.
Pasivaikščiojant galima susipažinti su
 Renesanso paminklais:  elegantiškais rūmais Venezia, Cancelleria, Farnese, bažnyčiomis S. Maria del Popolo su koplyčia (Rafaelis tapytos freskos), S. Pietro ir Montorio, Šv. Petro bazilika, Medičių, Borgezių vilomis ir Vatikano rūmais bei sodais.
Džiaugsmingiausia yra
barokinė Roma: Piazza Navona - elegantiški laiptai Ispanijos aikštėje ir puiki Piazza della Rotonda. "Romėniškų" pasivaikščiojimų viršūnė - apsilankymas Vatikane.

  • Milaną - tai mados, finansų ir pramonės centras, kurį gaubia judri, dalykiška ir žavi atmosfera. Antras pagal dydį šalies miestas ne tiek patrauklus, kiek prašmatnus, kviečiantis pažinti kosmopolitišką ir stilingą Italiją. Senieji Milano gyventojai jį vadino Mailand - šilumos ir įkvėpimo vieta. Milanas įsikūręs Lombardijoje, turtingiausiame ir tankiausiai gyvenamame Italijos regione.

VERTA PAMATYTI Milane
Duomo bažnyčia - didžiausia pasaulyje (157 m ilgio, 92 m pločio) gotikinė katedra. Įspūdingiausiai, net 3400 skulptūrų, 135 bokštais išpuošta katedra atrodo apšviesta saulės, kuomet interjere pro vitražinius langus spindinti šviesa žaidžia spalvingose mozaikose. Priešais katedrą keturių aukštų stikline arkada pasipuošusi Vittorio Emanuele II galerija. Tai puiki vieta pasimėgauti puodeliu kavos ar apsilankyti vienoje iš daugelio prašmatnių parduotuvių. Šalia Santa Maria alla Scala bažnyčios įsikūrę La Scala neoklasicistiniai operos rūmai mena apie pasaulinio garso atlikėjų, tokių kaip Rossini, Puccini ir Toscanini, pasirodymus. Šalia įkurtas Museo Teatrale. Dvi šių rūmų salės paskirtos Verdi, čia eksponuojamas spinetas, kuriuo jis mokėsi groti, rankraštinės partitūros ir batuta, kurią Verdi gavo po įsimintinos "Aida" premjeros. XV a. suprojektuotame Santa Maria delle Grazie yra vienas gražiausių tapybos kūrinių - Leonardo da Vinci'o "Cenacolo" ("Paskutinė vakarienė").  Šiame mieste galima pamatyti visą aukštąją madą, apsilankius Quadrilatero kvartale, kuriame išsidėsčiusios garsiausių dizainerių parduotuvės.

  • Sardinija -  ko gero, yra paslaptingiausia iš Viduržemio jūros salų. Sardinijos gyventojai pasakoja, kad kai Dievas kūrė pasaulį, jam dar atliko žiupsnelis žemės. Tuomet numetęs jį į jūrą ir primynęs koja. Po to surinkęs gražiausius iki tol sukurtus augalus ir gyvūnus ir paleidęs juos į pėdos formą įgavusią salą. Sardinija didžiuojasi ir beveik dviejų tūkstančių kilometrų pakrante su pasislėpusiomis įlankomis ir įspūdingais laukiniais paplūdimiais, smėlio kopomis, alyvmedžių giraitėmis, šaltiniais ir kriokliais.

VERTA PAMATYTI Sardinijoje
Sardinija traukia turistus savo nuostabiais paplūdimiais ir jų tiek daug, kad neįmanoma visų aprašyti. Pasaulio geriausiųjų paplūdimių sąraše yra Sardinijos Cala Gonone, Li Coggi paplūdimys arba turistinis Costa Smeralda. Įspūdingo grožio paplūdimys yra La Pelosa netoli Stintino (~ 50 km į šiaurę nuo Alghero oro uosto). Kaituotojams rekomenduojamas Isola dei Gabbiani paplūdimys (šiaurės Sardinijoje netoli Palau).
Sardinija
turtinga ne tik paplūdimiais, bet ir unikalia laukine gamta. Labiau kalnus nei jūrą vertinantys poilsiautojai gali leistis Dženardžentu (Parco Nazionale del Gennargentu) nacionalinio parko takais ir visiškoje ramybėje mėgautis pasakiško Sardinijos kalnų masyvo kraštovaizdžiu. Būtinai aplankykite La Maddalena nacionalinį parką, esantį Šiaurės Sardinijoje. Giedrą dieną nuo šiauriausios La Maddalenos salos Isola Razzoli galima įžiūrėti Prancūzijai priklausančią Korsiką.
Taip pat rekomenduojame nuvykti prie
Bastione San Remy. Nuo šio bastiono apžvalgos aikštelės atsiveria miesto ir pakrantės panorama, o palipus į bastioną išvysite nepaprastai gražią Kaljario katedrą.
Kitas lankomas objektas galėtų būti
Nuraxi - į avilius panašūs akmens statiniai iš bronzos amžiaus. Jų yra tik Sardinijoje. Manoma, kad tai buvo religinės šventyklos ar karinės tvirtovės. Labiausiai žinomas Nuraxi yra Barumini (~60 km į šiaurę nuo Sardinijos sostinės Kaljario).
Jei domina archeologiniai radiniai, keliaukite į
Tharros miestą, esantį Sardinijos vakaruose netoli Oristano, arba Norą, kuri yra pietuose netoli Pulos. Turėsite galimybę pasivaikščioti senovinėmis gatvelėmis, apžiūrėti griuvėsius, kolonas ir terminius baseinus arba išsimaudyti šiltoje jūroje (Tharros ir Nora yra netoli vandens).
Kaljaris yra žaliausias Italijos miestas. Čia labai mažas miesto užterštumas ir gausybė parkų. Vienas iš žymesnių parkų Europoje - kapinių parkas Monumental Cemetery of Bonaria. Kaljaris yra turistinis miestas.
Pagrindinė viduramžių miesto gatvė yra Corso Vittorio Emanuele. Čia gausu įvairaus laikmečio statinių, tokių, kaip katalonų gotikos namas (House of Re Enzo), barokinė bažnyčia Sant' Andrea, neoklasikinis teatras Civic Theatre ir Quesada's palace rūmai.
Pagrindinė aikštė Sasaryje yra Piazza d'Italia (19 a.). Aikštė apsupta įspūdingų ir žymių pastatų, tokių, kaip neogotikiniai Palazzo Giordano ir neoklasiniai Palace of Sassari's Province rūmai.
Tristanas. Vidurio vakarų Sardinijos miestas. Oristaną įkūrė bizantiečiai šalia finikiečių gyvenvietės Othoca (dabar Santa Giusta).Vienas iš populiariausių Oristane vykstančių renginių renginių - Sa Sartiglia. Tai riterių turnyras rengiamas pastaruosius 500 metų Oristane per Karnavalo sekmadienį ir Mardi Gras.
Verta aplankyti
Monte Sirai, senovės semitų ir kartaginiečių imperijos centro griuvėsius esančius jau 3 000 metų. Kitas lankytinas objektas - Domus de Janas, kitaip dar vadinamas laumių arba raganų namais. Tai priešistoriai kapai, rasti viduržemio jūros regione, išlikę nuo 3 400 ir 2 700 m. prieš kristų, kai dar gyvavo Ozieri ir Beaker kultūros. Religingiems žmonėms rekomenduojama aplankyti romaninę bažnyčią Santa Maria di Flumentepido (XI a.).

  • Sicilija - saulė, žydras dangus, sniego baltumo paplūdimiai, didingi kalnai, nuostabi gamta, klubai bei diskotekos, kvapą gniaužiantis Etnos ugnikalnis, gardus maistas, draugiški žmonės - tai viskas, ko reikia tobuloms atostogoms. Visi šie malonumai bei daug nepamirštamų įspūdžių Jūsų laukia vienoje gražiausių Italijos salų, Europos perlu vadinamoje Sicilijoje. Juk ne be reikalo Vokiečių poetas ir filosofas J. V. Goethe rašė: „Neaplankius Sicilijos, Italija nepalieka jokio pėdsako sieloje. Sicilija yra raktas į Italijos pažinimą".

VERTA PAMATYTI Sicilijoje
Graikų valdymo metu statyti paminklai niekuo nenusileidžia senovės Graikijos paminklams, stebina „sicilietiškas barokas", bizantiškos mozaikos. Susipažinsite su rytinėje dalyje esančiais miestais prie Jonijos jūros. Prie tos pačios jūros, ant Tauro kalno, įsikūręs Taorminos miestas. Įdomi architektūra - graikų, romėnų, arabų, normanų statiniai, jaukūs viešbutėliai, gausybė kavinukių. Aplankykite III a. pr. Kr. pastatytą teatrą, nuo kurio tribūnų atsiveria Etnos ugnikalnio didybė; pasivaikščiokite po buvusius privačius, dabar miestui priklausančius, viešuosius sodus. Paskanaukite tik čia iškeptų saldėsių iš migdolų, jūros gėrybių. Atsigaivinkite ir išsimaudykite Alkantaros upėje, kuri prateka pro sukietėjusios lavos uolas. Viešnagės saloje metu nuvykite į Sicilijos pietinį pakraštį. Pakeliui į Sirakūzus pasigrožėkite Etna, jei jos nedengs dūmai ir debesys. Pravažiuokite vagių ir Šv.Agotos miestą - Kataniją; išvysite laukus, apsodintus apelsinų, mandarinų ir citrinų medžiais; pakeles, apaugusias agavomis ir kaktusais.
Sirakūzai nuo seno vadinami „tūkstančių kvapų ir spalvų miestu". Dalis miesto įsikūrusi šalia prisišliejusioje Ortidžės saloje. Ši miesto dalis sužavės arabiškomis siauromis gatvelėmis, ispaniško baroko bažnyčiomis. Apsilankykite ir archeologinėje dalyje. Čia susipažinsite su graikišku teatru, statytu V a. pr. Kr., kuriame eiles deklamavo pats Euripidas. Šalia yra romėnų teatras, kur kraujas liejosi per gladiatorių kovas, kur per varžybas atletai demonstravo jėgą ir ištvermę. O netoliese esančiose akmens skaldyklose sunkiai dirbo ir dejavo vergai, karo belaisviai. Jie buvo įkalinti uoloje, vadinamoje „Dionisijaus ausimi". Ieškantys išskirtinių vietų, privalo apsilankyti... penių bare „Turrisi". Ši linksmai nusiteikusius keliautojus traukianti vieta pasižymi tuo, jog viduje apstu falų imitacijų, prie kurių žmonės mielai įsiamžina. Baras įsikūręs vienoje aukščiausių Sicilijos vietų - Kastelmoloje. Čia atsiveria fantastiška panorama.

  • Verona - mielas miestas, kurį išgarsino Šekspyro „Romeo ir Džiuljeta“. Jei atvyksite tinkamu metu, galėsite apsilankyti operos festivalyje (labai rekomenduojamas). UNESCO suteikė miestui pasaulio paveldo statusą dėl urbanistinės struktūros ir architektūros su romėnų griuvėsiais ir senovinėmis pilimis. Ir, kaip galite įsivaizduoti, Verona yra labai romantiškas miestas, taigi jei vyksite su mylimuoju, nenustebkite, jei jis sugalvos pasipiršti. Iš Veronos galima vykti prie Gardos, Como ir Maggiore ežerų. Kalnų ežerai padovanos jums klasikinio grožio Italijos vaizdus.
  • Toskanos regionas ir Florencija - įstabi vieta ir meno mėgėjo svajonė. Tai populiarus miestas, įsikūręs ant Toskanos regiono kalvų ir turintis daug ką pasiūlyti turistui. Mieste gausybė muziejų, kuriuose apstu žymių paveikslų ir skulptūrų. Rekomenduojame apsilankyti Pitti rūmuose ir Uffizi, pastarajame - Caravaggio, Leonardo da Vinčio ir Mikelandželo darbai, jis susilaukia apie 1,6 mln. turistų per metus (prieš einant reikia rezervuotis, kitaip gali tekti ilgai laukti). Taip pat skirkite laiko pakeliauti po Toskaną. Šis regionas dovanoja vienus gražiausių peizažų pasaulyje. Neįtikėtini kaimo ir pakrančių vaizdai užgniauš kvapą, o puikus vynas bei maistas įtiks gurmanams.

Turite klausimų? Susisiekite!

Prenumeruokite karščiausius pranešimus tiesiai į Jūsų el. pašto dėžutę

Turite klausimų? Susisiekite!