Kroatija

Kroatija

Kroatija - šalis, esanti centrinėje ir pietrytinėje Europos dalyje. Adrijos jūra skalauja visus pietvakarinius šios Balkanų pusiasalyje esančios nedidelės šalies krantus. Šią teritoriją galima drąsiai vadinti Europoje pačia nuostabiausia ir labiausiai gamtine įvairove žavinčia pakrante. Dinarų kalnai, rodos, įsibridę į Adrijos jūrą. Visi paplūdimiai - uolėtos Dinarų priekalnės, tad pajūry labai vaizdinga. Senoviniai Kroatijos miestai yra nebylūs liudininkai daugelio istorijos įvykių ir įdomių gyvenimiškų istorijų bei žinomų žmonių meilės romanų, apsuptų paslapčių skraiste. Uolėtos įspūdingos pakrantės, iš jūros iškylančios salos, saulėta vasara, skaidrus, šiltas vanduo, civilizacijos nesugadintų kalnų, juose tyvuliuojančių ežerų grožis kasmet čia sutraukia daugybę turistų. Tai viena ekologiškiausių Europos šalių.

Geografinė padėtis. Kroatija - valstybė Centrinės Europos ir Balkanų kryžkelėje, besiribojanti su Adrijos jūra pietuose, Slovėnija, Vengrija, Bosnija ir Hercegovina, Serbija bei Juodkalnija. Taip pat turi jūros sieną su Italija. Sostinė - Zagrebas. Šalies plotas - 56 594 kv. km. Didžiąją šalies teritorijos dalį užima Dinarų kalnai. Panonijos lygumoje derlingą dirbamos žemės regioną riboja Dravos, Dunojaus ir Savos upės. Daugiau nei trečdalis Kroatijos teritorijos yra apaugusi miškais.

Klimatas. Kroatijoje išskiriamos trys klimatinės zonos: Viduržemio pajūrio (subtropinis), kalnų ir vidutinis žemyninis. Kroatijos klimatas sudaro palankias sąlygas įvairioms poilsio ir turizmo rūšims: žiemą kalnuose paplitęs slidinėjimas, pavasarį, vasarą ir rudenį Viduržemio jūros pakrantėse vyrauja saulės vonios ir maudynės. Kroatijos pakrantėje daugiausia saulėtų valandų Europoje – 2600. Vidutinė vasaros temperatūra +30 laipsnių šilumos. Geriausias laikas poilsiui – gegužės ir rugsėjo mėnesiai. Adrijos jūros vandens temperatūra ties Kroatijos pakrante sausio mėn. būna apie +12 laipsnių, liepą apie +27 laipsnius.

Ekonomika. Prieš karą šalies ūkis klestėjo. Karas nusiaubė valstybę, bet palengva ekonomika atsigauna. Savos naudingosios iškasenos leido plėtoti pramonę: aliuminis, geležis; derlingos žemės duoda gerą derlių: daugiausia vynuogių ir kukurūzų; Kroatijos ekonomikos pagrindas - lengvoji pramonė: kur ne kur statomi laivai, metalurgija, naftos perdirbimas. Taip pat ir turizmas duoda nemažą pajamų dalį.
Dauguma populiariausių tarp turistų regionų beveik nebuvo paliesti karų arba gyventojai sugebėjo sugrąžinti jiems ankstesnį įvaizdį. Adrijos jūros pakrantė neginčijamai yra viena iš labiausiai lankomų poilsiautojų vietų.

Turistų lankomi Kroatijos regionai:

 • Baška - mėgstamiausias turistų kurortas Kirkos saloje. Čia geriausi smulkaus žvyro paplūdimiai ir švariausias vanduo. Miestelis įsikūręs gražiame slėnyje, apsuptas vynuogynų ir alyvmedžių bei nuostabių Velebito kalnų. Baška garsėja senoviniu kultūriniu paveldu. Šiame regione buvo rastas seniausias kroatų rašto paminklas - „Baškos lenta", kuri buvo sukurta ir užrašyta 1100 metais senuoju kroatų raštu - „glagolica". Kurorte yra ir kitų dėmesio vertų kultūrinių vietų. Pačiame senamiestyje yra išlikę romėnų sakralinių - kultūrinių paminklų. Baškos kurorte yra keletas smulkaus žvyro paplūdimių. Didžiausias ir gražiausias yra Baškos „Didysis paplūdimys" („Vela Plaža"), kuris yra netoli miestelio centro, šalia barų, restoranų, kavinių. „Didysis paplūdimys" yra 1800 metrų ilgio. Tai smulkaus žvyro paplūdimys, tinkantis suaugusiems, vaikams ir netgi nemokantiems plaukti. Paplūdimyje gausu vandens sporto pramogų, kuriomis besimėgaujant laikas prabėga nepastebimai. Tai ideali vieta šeimyniniam poilsiui.
 • Crikvenica.  Šis kurortas, esantis žemyno dalyje, dėl švelnaus klimato yra labai mėgstamas poilsiautojų. Viešbučių architektūra ir gražios vilos suteikia miesteliui ypatingo patrauklumo ir žavesio. 8 km ilgio Adrijos jūros pakrantėje daug kavinių, barų, restoranų, parduotuvių, naktinių klubų. Čia puikios sąlygos sporto mėgėjams (jachtos, valtys, kateriai, vandens dviračiai, lauko teniso aikštės, žirgynas). Miestelio svečiams nuobodžiauti neleidžia nuolat organizuojamos įvairios šventės, konkursai, koncertai, sporto rungtynės. Crikvenica, skirtingai nuo kitų mūsų siūlomų kurortų, turi smėlio paplūdimį. Įėjimas į paplūdimį yra mokamas.
 • Lovranas. Už 6 km nuo Opatijos yra isikūręs jaukus ir nedidelis Lovrano miestelis. Šis kurortas skirtas tiems, kurie nori ramiai pailsėti. Lovrane yra restoranų, kavinių, nedidelis ir jaukus senamiestis.
 • Kirk salos - vienas garsiausių Malinska, dar vadinamos auksine sala, kurortų. Malinska išaugo nuo XV a. čia pastatyto malūno. Kurortas įsikūręs šiaurės vakarinėje Kirk salos pakrantėje. Nuo rytinių vėjų miestą saugo kalvota vietovė. Kurorte gausu Viduržemio jūros augmenijos, kai kurie augalai auga tik šioje saloje. Kurorto pajūryje žavi laukinės gamtos grožis, galima pasivaikščioti per uolas vingiuojančiais takeliais, nuo kurių atsiveria puikus vaizdas į jūrą. Mieste siūlomos šiuolaikinio kurorto pramogos. Kirk sala, kurioje įsikūręs Malinskos kurortas, ypatinga dar ir tuo, kad ją ir galima, ir negalima pavadinti sala. Galima todėl, kad ją iš visų pusių, kaip ir kiekvieną salą, supa vanduo. O negalima, nes ši teritorija labai susijusi su žemynu, čia nepajusite jokio atskyrimo nuo gyvenimo žemyne. Nuo kranto į salą veda virš jūros iškilęs modernus tiltas. Saloje įsikūręs oro uostas, į kurį turistai atskrenda iš viso pasaulio.
 • Moščenička Draga. Tai nedidelis, ramus, apsuptas pušų giraičių, aukščiausio Kroatijos kalno - „Učka" - papėdėje įsikūręs žvejų kaimelis. Dėl puikaus, jūros nugludintų akmenukų paplūdimio jis tapo labai patrauklus turistams. Gurmanus džiugina puikūs jūros gėrybių restoranai, kavinės, ledainės. Tai puiki vieta sporto mėgėjams, čia įrengti teniso kortai, futbolo aikštelės, galima užsiimti vandens sportu, kopti į kalnus.
 • Njivicas.  Kadaise buvęs žvejų kaimeliu, dabar yra pamėgta atostogų vieta Kirk saloje. Njivicas pirmą kartą paminėtas 1474 metais. Dabar istoriją liudija išlikę didingi senovės paminklai. Nuo 1930 m., kai buvo pastatytas pirmasis viešbutis, mieste ėmė plėtotis turizmas. Miesto teritorijoje paplūdimiai yra išbetonuoti ar akmenuoti, o užmiestyje galima pasigrožėti uolomis. Pasivaikščioti ir pasigrožėti aplinka vilioja 1200 m takas „Antun Kosta", vedantis Malinskos kryptimi. Svečiuojantis Njivice galima žaisti tenisą, mini golfą, nardyti ar jodinėti žirgais. Njivicas yra už 10 km nuo Krčki tilto.
 • Novi Vinodolskis yra vaizdingas turistų pamėgtas miestelis Novi Vinodolski Rivjeroje šalia „Vinodol" slėnio. Dėl visus metus žaliuojančios augmenijos, švelnaus Viduržemio klimato ir švarios jūros Novi Vinodolskis tapo vienu populiariausių pajūrio kurortų. Viešint Novi Vinodolskyje galima mėgautis krištolo skaidrumo jūra, kvėpuoti kalnų gaivos oru, kurio neteršia pramoniniai rajonai. Jame siūlome apžiūrėti kultūrinio paveldo objektus - romėnų tvirtovės sienas „Lopsica", „Paulist" vienuolių vienuolyno liekanas, Frankopanų citadelę su tvirtove, katedrą, Šv. Trejybės koplyčią ir kitus statinius. Miestelyje esantys restoranai kviečia paragauti šviežių jūros gėrybių ir kitų tradicinių patiekalų. Novi Vinodolskyje gausu sportui ir poilsiui skirtų statinių, lauko ir vidinių baseinų su jūros vandeniu, pirčių. Novi Vinodolskis yra į pietus nuo Crikvenicos (10 km) ir Selcės (7 km) ir į šiaurę nuo Senjo (22 km).
 • Opatija  (apie 44 km iki Rijekos oro uosto, apie 200 km iki Zagrebo) laikoma pačiu populiariausiu ir prašmatniausiu kurortu šiaurinės Adrijos pakrantėje. Opatija laikoma pirmąja Kroatijos turizmo „dama". Kai 1844 m. dailininkas Skarpa (Rijekos aristokratas) čia pastatė pirmąją Andželikos vilą, nuo jos ir prasidėjo vystytis turizmas. Šis kurortas išsiskiria architektūros stiliumi, iki mūsų dienų jame išliko nemažai XIX amžiaus pastatų. Opatijos kurortinė pakrantė dabar išsiplėtė iki 25 km. Čia įsikūrę daugybė viešbučių, galinčių patenkinti pačių išrankiausių turistų skonį. Vienu metu viešbučiuose gali svečiuotis 8 000 žmonių. Kurorte gausu barų, kavinių, teniso kortų, baseinų, yra jachtų prieplauka. Opatijoje labai populiaru vakarus leisti kokteilių baruose (jie dirba iki paryčių). Vakare čia juntama ypatinga atmosfera - senovinės statulos atrodo lyg išplaukusios iš jūros, įspūdingai apšviestos pakrantės ir uolos neabejotinai daro išskirtinio kurorto įspūdį. Jo negalima palyginti su judriais Turkijos ar Ispanijos kurortais. Dėl savo nuostabaus subtropinio klimato Opatija dar praėjusiame amžiuje buvo pripažinta geriausias klimato sąlygas turinčiu Europos kurortu. Čia gerokai šilčiau nei apylinkėse. Nuo žemyno miestą užstoja kalnai. Už 6 km nuo Opatijos yra isikūręs jaukus ir nedidelis Lovrano miestelis. Šis kurortas skirtas tiems, kurie nori ramiai pailsėti. Lovrane yra restoranų, kavinių, nedidelis ir jaukus senamiestis.
 • Porečo kurortas yra vienas populiariausių Istrijos regione ir visoje Kroatijoje - Kroatijos nacionalinis turizmo centras mėgstamiausiu jį skelbia jau ne vienerius metus. Kurorte viešbučiai išsidėstę palei jūros pakrantę taip, kad atostogaujančių žmonių kiekio galima ir nepajusti.
 • Rabačas. Pagrindinės turistinės vietos išsidėsčiusios pietiniame miesto krašte, dvejose įlankose - Zelena (žalioji) ir Plava (mėlynoji). Šios vietos veikiau primena mažus miestelius su keliais viešbučiais, iškylavimo teritorijomis, uostu bei prekybos ir pramogų centrais. Pajutę norą išsimaudyti ar pasideginti saulėje pagrindinėje miesto dalyje, poilsiautojai traukia į šalia esančią Sveti Nikola salelę, kuri per kelias minutes pasiekiama reguliariai kursuojančiu laiveliu. Atostogaujant Poreče būtina aplankyti jo senamiestį - per ilgą miesto istoriją čia buvo sukurta daug lankytinų vietų. Viena iš jų - šešto amžiaus Eufrato bazilika, kuri puikiai išliko iki šių laikų ir pasaulyje yra vertinama dėl puošnių auksinių mozaikų. 1997 metais bazilika buvo įtraukta į UNESCO pasaulio paveldą. Kurortas, išaugęs iš žvejų kaimelio, yra vienas gražiausių Istrijos pusiasalyje. Dabar šis Europoje žinomas kurortas vienu metu savo puikiuose viešbučiuose gali priimti apie 10 000 turistų. Jis vilioja šilta jūra, vaizdingomis pakrantėmis, nacionaliniais patiekalais garsėjančiais restoranais. Tai ideali vieta šeimyniniam poilsiui. Jaukaus kurorto gatvelės nuo stačių kalnų šlaitų leidžiasi link jūros. Miesto pakrantė sklendi pušų ir oleandrų žalumoje. Kurorte yra 20 teniso kortų, o daugybė pakrantėje laukiančių laivelių su nardymo ir žvejybos įranga siūlo įsimintinų pramogų Adrijos jūroje. Šv. Marinos įlankėlėje, miesto centre, baltuoja jachtų prieplauka. Iš čia organizuojama daugybė ekskursijų į aplinkines ir tolimesnes salas.
 • Rovinis. Tai - vienas vaizdingiausių Viduržemio jūros pakrantės miestų. Rovinį galima drąsiai vadinti pačiu romantiškiausiu Kroatijos kurortu. Miesto simbolis ir jo aukščiausias taškas, iškylantis virš visų pastatų, - centre stovinti Šv. Eufemijos bažnyčia, pastatyta XVIII a. Nuo jūros miestas tarsi atsitvėręs namų siena. Visa ši tankiai apgyvendinta miesto kalva primena pasakišką karalystę, kuri sužavi iš pirmo žvilgsnio. Rovinis turi Romos amžinybės, Venecijos originalumo ir Viduržemio jūros žavesio bruožų. Rovinis - labai populiarus kurortas, kuriame galima pamatyti daugybę sakralinių istorinių pastatų, renesanso ir baroko stiliaus rūmų. Šiuolaikiniam Rovinio kurortui ypatingo žavesio suteikia netoliese jūroje esančios 22 salos. Dėl švelnaus klimato, aukštos kokybės viešbučių, įvairių kultūrinių renginių Rovinis yra mėgstamas viso pasaulio turistų.
 • Selcė - vienas mieliausių Kroatijos pakrantės kurortinių kaimelių, turizmą plėtojantis gerą šimtmetį. Kurortas įsikūręs įlankoje, nuožulnioje krantinėje, pietryčiuose nuo už 3 km esančios Crikvenicos. Čia galima mėgautis smėlėtu paplūdimiu bei važinėtis dviračiais, riedučiais ar bėgioti taku, besidriekiančiu iki Crikvenicos. Kaimelyje įsikūrę restoranai, uostas, teniso aikštynai. Įlankoje galima užsiimti vandens sportu. Selcė dvelkia autentiška pakrantės vietovės atmosfera, čia vyksta įvairūs tradiciniai festivaliai. Kurortas patrauklus ir šeimoms, ir tiems, kurie mėgsta aktyvų poilsį.

verta aplankyti Kroatijoje?

 • Zagrebas - Kroatijos sostinė nuo 1557 m. Nors miestas 1995 m. buvo susprogdintas raketų, didelės žalos jos miestui nepadarė: turistai vėl gali lankytis prabangiose parduotuvėse bei stebėti besišypsančius prekeivius. 1899 metais buvo pastatyta Šv. Stefano katedra, turistus žavi XIII amžiaus freskos, renesansiniai suolai, marmuro altorius, ir barokinio stiliaus sakykla. Šiaurės vakarinėje miesto dalyje turistai būtinai įkopia į Lotrščako bokštą, iš kurio miestą apžvelgti galima net 360 laipsnių kampu.
 • Verta aplankyti ir Klovičevi Dvori galeriją, kurioje rengiamos meno parodos.
 • Netoliese - Šv. Marko bažnyčia, spalvingu stogu bei Ivano Meštrovičiaus kurtomis skulptūromis, Istorijos, Kroatijos, bei Zagrebo miesto muziejai. Žemesniojoje miesto dalyje meno mėgėjai turėtų aplankyti meno paviljoną, Štrosmajerio galeriją. Skulptūrų parkas - taip pat turistų lankoma vieta.
 • Renkantis muziejus, vertėtų atkreipti dėmesį į Mimaros muziejų, mat jame sukaupta įspūdingų eksponatų bei meno kūrinių. Tai - viena žymiausių galerijų Europoje. Gražių parkų mieste taip pat netrūksta. Maksimiro parke įkurtas zoologijos sodas. Tai vienas seniausių (jo istorija siekia XVIII amžių) ir didžiausių (18 ha) parkų mieste. Vienos gražiausių kapinių Europoje - taip pat Kroatijos pasididžiavimas. Jos - miesto šiaurėje. Čia įrengti keli puošnūs mauzoliejai, o bendras stilius mena neorenesansinius laikus.
 • Rijeka - didžiausias Kroatijos uostamiestis, esantis visai šalia didžiulio Istrijos pusiasalio bei Kirk salos. Mieste gausu kultūrinių, mokslo įstaigų, daug jaunimo, tad čia judru ir gyvybinga. Šis miestas tikrai patiks tiems, kurie po paplūdimio ieško miesto pramogų. Beje, Rijekos paplūdimiuose, kur jūroje pilna uolų, anksčiau iš ryto atėję poilsiautojai gali įsikurti ant šių akmeninių „salelių" ir mėgautis krištoliniu jūros vandeniu nesistumdydami tarp daugybės poilsiautojų. Vanduo čia toks skaidrus, kad matosi ne tik visos praplaukiančios žuvelės, bet ir visi dugno akmenėliai, po kuriuos ropinėja jūros ežiai, ramesnės vietelės ieško jūrų žvaigždės.
 • Be restoranų, barų ir kavinių smalsūs turistai turės kur pasižvalgyti po senovinę miesto dalį, kuri prasideda už Kroatijos Respublikos aikštės. Senamiestis nelabai didelis, bet gražus. Savo dvasia miestas, nors ir be kanalų, labai artimas Venecijai. Čia, kaip ir Italijos mieste ant vandens, vyksta įspūdingi, spalvingi karnavalai, trunkantys net 10 dienų.
 • Kiekvienais metais Rijekos karnavalas tampa vis labiau žinomas tarp karnavalų mėgėjų. Seniausias Rijekos architektūrinis paminklas - Senųjų Vartų arka. Įspūdingi miesto vaizdai atsivers pakilus į miesto bokštą Pod urilojų ar gynybinį bokštą, užlikus ant Kalvarijos kalvos. Teisingumo rūmuose galima aplankyti jūreivininkystės ir istorijos muziejų.
 • Kirk sala - tai didžiausia Kroatijoje Adrijos jūros sala. Čia yra ir oro uostas. Salą su žemynu jungia modernus tiltas. Sala žavi nuostabia gamta, švelniu klimatu. Salos peizažą paįvairina daugybė mažų užutekių ir įlankėlių. Čia klesti žvejybos verslas, nes Adrijos jūra dosni žuvų, krevečių, krabų ir kitokių gėrybių. Didžiausias salos miestas - Krkas su įspūdingu senamiesčiu, katedra, miesto sienos griuvėsiais.
 • Plitvicos ežerų nacionalinis parkas. 1979 m. šis parkas įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Vanduo parke užima 217 ha, miškai - 22308 ha. Turistams čia nutiestas puikus pasivaikščiojimo takas, kuriuo einant galima pamatyti visus pačius gražiausius parko kampelius. Kai kur medinis takas nutiestas ežerėlių paviršiumi, kai kur kabo šalia stačių skardžių, kai kur vingiuoja kalnų papėdėmis. Per didesnius ežerėlius galima plaukti laiveliais, plaustais, o slėnyje įsikūrusioje miškų užeigoje puikiai papietauti. Čia jums neprailgs visa diena, nes gamtos grožis - kerintis. Tarp aukštų miškais apaugusių kalnų pasislėpę 16 didelių ir mažų krištolo skaidrumo ežerų. Kadangi jie tyvuliuoja skirtingame aukštyje, iš aukščiau esančių vanduo siauromis kaskadomis per uolas trykšta žemyn. Šis mažų siauručių žemyn krintančių šaltinėlių vaizdas sukuria nepamirštamą įspūdį. Pasijunti tarsi užburiančioje, žmogaus rankos nepaliestoje karalystėje. Žuvų pulkai atplaukia tiesiog prie turistų takų. Kalnų šlaituose po ūksmingais medžiais žydi ciklamenai (mums gerai pažįstamos, Lietuvoje kambariuose auginamos gėlės). Plitvicos ežerai atskleidžia nepakartojamą Kroatijos kalnų grožį. Turbūt neatsirastų nė vieno, kuris buvo Kroatijoje ir šios vietos neaplankė. Šią vietą tiesiog būtina pamatyti, kad įsitikintumėte, kokį grožį kalnuose gali sukurti pati gamta.

Mes rekomenduojame

Kroatija
"Grūdos" organizuojamos pažintinės kelionės į KROATIJĄ!
Kroatija
Galite įsigyti ir internetu!
nuo: 280 €

Turite klausimų? Susisiekite!

Prenumeruokite karščiausius pranešimus tiesiai į Jūsų el. pašto dėžutę

Turite klausimų? Susisiekite!