Malta

Malta

Maltos Respublika - salų valstybė Viduržemio jūroje, pietų Europoje. Malta - tai lobių sala arba tiesiog muziejus po atviru dangumi. Nuo senų laikų savo įtaką čia stengėsi plėsti įvairios tautos, nes kontroliuoti Maltos salyną - tai valdyti visą Viduržemio jūros regioną. Saloje šeimininkavo finikiečiai, romėnai, arabai, normandai, ispanai. XVI amžiuje saloje įsiviešpatavo Šv. Jono (Maltos) riterių ordinas, atnešęs į salą savo kultūrą bei tradicijas.
Gerokai prieš finikiečius Maltoje gyveno gentys, turėjusios savitą religiją. Jų statytos šventyklos yra senesnės net ir už Egipto piramides. Šių 5 - 6 tūkstančių metų senumo šventyklų griuvėsiai išlikę iki dabar. Kretos - Mikėnų kultūrą geriausiai atspindi gausūs keramikos ir metalo dirbiniai. Iš romėnų laikų išliko katakombų griuvėsiai, sarkofagai. Muziejų ekspozicijose gausu bizantinio stiliaus ir arabų taikomosios dailės dirbinių. Ordino laikus mena Valetos, šalies sostinės, impozantiška bažnyčių ir rūmų architektūra. O dabartinė šalies tvarka, matyt, bus paveldėta iš anglų administravimo l
aikų.   

Maltą verta aplankyti dėl įvairaus kultūrinio palikimo - saloje rasite akmens statinių, senesnių už Egipto piramides ir Stounhedžą, taip pat turtingą finikiečių, arabų ir Maltos riterių architektūrinį ir religinį paveldą. Be to, nors ši sala ir mažytė, joje rasite atokių vietų, sukuriančių nepaprastą buvimo pasaulio krašte jausmą.  Maltoje yra nepaprasto grožio uolų pakrantės, draugiški ir linksmi žmonės, visur tvyrantis jūros kvapas ir ant lūpų nusėdantis jos sūrus skonis, šilta ir vaiskiai žydra jūra, kuriai tiesiog neįmanoma atsispirti. Vienas išskirtinių salos bruožų - tai jos vietos gyventojų nuoširdus svetingumas ir draugiškumas. Savo sveiku humoro jausmu, prigimtiniu linksmumu jie užkrečia visus salos svečius. Todėl, net ir būdami toli nuo namų, čia Jūs jausitės jaukiai ir maloniai. Laikas, regis, čia sulėtina savo žingsnį, gyvenimas teka ramia, lėta vaga. Apgaubti ramybės, plačiai šypsodamiesi, maltiečiai džiaugiasi gyvenimu, o besidžiaugdami kartu su jais, nors ir trumpam, jūs tikrai pamiršite savo kasdieninius rūpesčius.

Geografinė padėtis. Malta - nedidelė Viduržemio jūros valstybė, esanti pusiaukelėje tarp Sicilijos ir Šiaurės Afrikos pakrantės. Gražus kraštovaizdis, uolėtos pakrantės, ramios įlankos, smėlėti paplūdimiai ir skaidri jūra traukte traukia poilsiautojus ir povandeninio nardymo mėgėjus.Šaliai priklauso Maltos, Gozo, Comino bei negyvenamos Cominetto ir Filfla salos, o jų bendras plotas vos 316 km².Maltos sostinė ir svarbiausias uostas - Valeta (virš 7 tūkst. gyventojų), o didžiausias miestas - Birkirkara (virš 22 tūkst. žmonių).Unikalios yra neolito amžiaus Maltos megalito šventyklos. Hal Saflynio požemis yra vienintelė pasaulyje priešistorės požeminė šventykla.

Klimatas. Maltos klimatas tipiškas Viduržemio jūros regionui - vasaros yra šiltos ir sausos, dvelkiant gaiviems jūros vėjams, kaitintis saulėje galima daugiau nei 12 val. per dieną, o žiemos - švelnios ir drėgnos, mat pučia karšti Afrikos vėjai siroko, atnešdami Sacharos šilumą, degintis galima vidutiniškai 5-6 val. per dieną. Maudynių sezonas Maltoje tęsiasi beveik ištisus metus. Panašiai kaip ir kitose Viduržemio jūros pakrantėse, Maltoje karštasis paplūdimių sezonas trunka nuo birželio iki rugsėjo mėnesio. Vasaros oro temperatūra dažnai viršija +30°C.  Vidutinė temperatūra sausio mėnesį +12 °C. Maltą verta aplankyti dėl labai palankaus ir malonaus klimato - oras atšyla jau balandžio mėnesį ir šiluma išsilaiko beveik iki pat gruodžio, saloje daug saulėtų dienų ir labai mažai kritulių, o rudenį ir pavasarį, oro temperatūrai esant ne tokiai karštai, kaip vasarą, visa gamta saloje pražysta ir sodriai sužaliuoja.

Ekonomika. Malta turi nedaug iškasenų, neskaitant klinčių. Žemės ūkis yra suvaržytas dėl salos akmenuoto paviršiaus, todėl į šalį turi būti importuojami maisto produktai. Malta remiasi lengvąja pramone, turizmu, laivų statyba, jų priežiūra, bei remontu. Pagrindiniai žemės ūkio produktai yra bulvės, vynuogės, kviečiai, miežiai, pomidorai, citrusas, gėlės, žalieji pipirai.

verta aplankyti Maltoje?

  • Maltoje būtina aplankyti Gozo salą - nepaprasto grožio vieta, su Maltos žymiuoju "žydruoju langu", uolų dariniu, primenančiu langą į jūrą. Toje saloje taip pat būtina nuvažiuoti iki Žydrosios lagūnos - nuo šio kranto matysite mažytę Komino ir už jos esančią didesnę Maltos salą, apgaubtas dangaus ir jūros žydrynės.
  • Taip pat būtina aplankyti Gozo salos Viktorijos citadelę, Mdiną, Rabatą - senovinius miestus. Midinas - viduramžių miestas ir istorinė Maltos sostinė, kurioje vyrauja neįprastas normanų ir baroko architektūros junginys. Pagrindiniai lankytini objektai Šv. Pauliaus katedra, Vilhenos rūmai, Normanų rūmai, Benediktų ir Karmelitų vienuolynai, Šv. Agotos ir Šv. Mykolo koplytėlės bei Gamtos mokslų muziejus. Mdina dažnai vadinama „tyliuoju miestu". Čia ramu ir niekas niekur niekada neskuba.
  • Valetą - dabartinę sostinę - labai įdomų, šachmatų lentos principu suprojektuotą miestą, jo sodus, nuo kurių atsiveria nuostabus vaizdas į uostą ir priešingoje pusėje esančius tris miniatiūrinius miestus. Į pastaruosius be galo smagu persikelti vietinio irkluojama valtele (galima nusiderėti iki maždaug trijų eurų už perkėlimą).Visas Valetos miestas tiesiog nusėtas architektūriniais paminklais.
  • Verta atkreipti dėmesį į pirmąją šio miesto Dievo Motinos Pergalės katedrą ir San Franġisk t'Assisi šventyklą. Pasigrožėkite Ta' Ġieżu ir Karmelitų bažnyčia ar didingais Ordino Didžiųjų magistrų rūmais ir Šv.Elnio fortu. Sakoma, kad Valeta buvo statytas "džentelmenų džentelmenams miestas". Iš ties, tai yra pirmasis ant braižybos lentos suplanuotas ir pastatytas Naujųjų laikų miestas. Taip pat būtina pakeliauti pakrante, ieškant miniatiūrinių, atokių žvejų kaimelių, su džiovinamais tinklais ir senais mediniais namukais.

Mes rekomenduojame

Turite klausimų? Susisiekite!

Prenumeruokite karščiausius pranešimus tiesiai į Jūsų el. pašto dėžutę

Turite klausimų? Susisiekite!