svedija

Švedija

Švedija randasi Skandinavijos pusiasalyje, Šiaurės Europoje. Švedijos valstybė ribojasi rytuose su Suomija, vakaruose – Norvegija, o pietuose Eresundo tiltu jungiasi ir su Danija. Švedija yra trečia pagal dydį Europos sąjungoje. Jos plotas siekia 450,295 km² ir gyvena apie 9,6 mln. gyventojų.  Švedijos sostinė – Stokholmas, o antras pagal dydį miestas – Geteborgas.

Geografinė padėtis. Baltijos jūra ir Botnijos įlankos smėlėtos pakrantės skalauja rytinius Švedijos krantus. Daugiausia krantai yra ne aukšti ir uolėti. Pakrantėse yra gausu fjordų. Taip pat vakarinėje Švedijos dalyje driekiasi Skandinavijos kalnų grandinė, kuri  skiria Švediją nuo Norvegijos. Miškai dengia pusę Švedijos. Didžiausi Švedijos ežerai: Venernas, Veternas, Melarenas, Jelmarenas ir Sturšenas. Elandas ir Gotlandas dvi didžiausios Švedijos salos.

Klimatas. Sausio mėnesio vidutinė temperatūra yra nuo –14 iki 0 laipsnių priklausomai nuo regiono. Atitinkamai liepos mėnesį nuo 10 iki 17 laipsnių. Kritulių kalnuose būna iki 2000 mm, lygumose iki 800 mm. Sniego danga šaltuoju periodu šiaurinėje dalyje vietomis išsilaiko iki 7 mėnesių.

Ekonomika. Švedija būdama taiki ir neutrali valstybė sugebėjo susikurti aukštą gyvenimo lygį. Gilias tradicijas turi „gerovės valstybės“ idėjos, kurių pagrindas – socialinės lygybės siekimas. Dėl to Švedija pasaulyje garsi ne tik puikiai išvystyta socialinės apsaugos sistema, bet ir didžiuliais mokesčiais. Švedijos privačios įmonės pagamina apie apie 90% pramonės produkcijos. Maždaug 70% šalies BVP sukuriama paslaugų sektoriuje, žemės ūkyje – apie 2% BVP, o likusioji dalis – pramonėje.

Ką verta aplankyti Švedijoje?

  • Stokholmas - Švedijos sostinė keturiolikoje salų prie Melaro ežero ir Baltijos jūros Saltsjono įlankos pastatytas miestas yra vandens ir šviesos simfonija. Vasarą, kai žvilganti šiaurinė saulė atsispindi plačiame vandens paviršiuje, Stokholmas atrodo beveik kaip Viduržemio jūros miestas. Tačiau čia vyrauja jauki, rami atmosfera. Tuo metu kavinukes, aikštes ir parkus, kviečiančius sustoti, pasilinksminti ir paklausyti muzikos, užplūsta žmonės. Tai, kad daugiau nei 150 metų Švedija nesivėlė į jokius karus, buvo palanki aplinkybė Stokholmui tapti gražiausia ir daugiausia kultūrinio paveldo paminklų turinčia sostine pasaulyje.

VERTA PAMATYTI Stokholme
Gamla Stanas - tai Stokholmo senamiestis, išraižytas siauromis, paslaptingomis gatvelėmis su nedidelėmis aikštėmis, kurias supa daugybė kavinukių, restoranų, galerijų ir suvenyrų parduotuvių. Vokiška XVI a. Šv.Gertrūdos bažnyčia liudija apie ilgus vokiečių pirklių dominavimo metus ir glaudžius santykius su vokiečių Hanzos sąjunga. Šiaurinėje Stadsholmeno salos dalyje pastatyta karališkoji baroko pilis yra vienintelė pasaulyje karališkoji rezidencija, kuri visada buvo atvira visuomenei. Djurgardeno saloje įsikūręs Šiaurės muziejus, valstybinis muziejus "Waza", Akvarija (muziejus apie gamtos ir vandens pasaulį). Skansenas yra pirmasis muziejus po atviru dangumi, jame galima susipažinti su visa Švedijos istorija. Čia iš visų šalies kampelių atvežta apie 150 statinių, pradedant nuo viduramžių ir baigiant XIX a. nuo aukščiausio šio muziejaus taško Solideno kalvos atsiveria nuostabiausia Stokholmo panorama. Skeppsholmas - meno sala, kurioje įsikūrę Nacionalinis meno muziejus, Tolimųjų Rytų meno muziejus ir Architektūros muziejus, kiek tolėliau - daugybė meno studijų bei Grand Hotel rūmai, kuriuose apsistoja Nobelio premijos laureatai. Segels Torge - šiuolaikinių pastatų rajonas, kurio puošmena - Kultūros namai, kuriems architektūra ir dydžiu negali prilygti netoliese stūksantys bankai, prekybos centrai. Vienu metu net trys galerijos pristato aktualias meno, fotografijos, mados parodas, taikomąjį meną ar ryšių priemones.

  • Malmė – šiuolaikiškas Švedijos miestas, kuris yra trečias pagal dydį Švedijoje. Malmė savo architektūra panaši į Danijos sostinę Kopenhagą. Malmę su Kopenhaga jungia Öresund tiltas-tunelis. Tai yra viena iš didžiausių tokio tipo konstrukcijų Europoje, ją sudaro 8 km ilgio tiltas, 4 km ilgio dirbtinė sala ir 4 km ilgio tunelis. Lankantys Malmėje būtina aplankyti Malmės pilį, kurioje susipažinsite su Švedijos istorija ir kultūra. Malmės Western Harbour rajone pastatytas 83 m. aukščio didžiausias Skandinavijoje esantis pastatas, kuris dar kitaip vadinamas „Besisukantis torsas“.  Malmės aikštė, kurioje galėsite ramiai pavalgyti ir paklausyti gyvos muzikos, Malmės prieplauka, kurioje galėsite ramiai pabūti ir aptarti dienos įspūdžius ar Lilla torg aikštė – kurioje galėsite įsigyti suvenyrų ar praleisti linksmai vakarą, nes būtent ši aikštė garsėja kaip naktinio gyvenimo vieta.
  • Elando sala – antra pagal dydį Švedijos sala, kuri garsėja mediniais vėjo malūnais, kurių yra net apie 400. Elando saloje yra apie 25 kempingai, o balto smėlio paplūdimiai traukia turistus pasirinkti poilsį šioje saloje. Sala taip pat garsi 12 a. Borgholmso pilies griuvėsiais, Akmens amžiuje statytu ir viduramžiais išplėstu Eketorpo fortu, Gettlinge vikingų kapavietėmis.
  • Ledo viešbutis randasi šiaurės Švedijoje už poliarinio rato esančiame Jukasjervyje mieste.  Viešbučio sienos, lubos, grindys, lovos, žibintai, taurės bei daugybė kitų daiktų bei interjero detalių pagaminti iš natūralaus ledo. Lankytojai gali pasirinkti nakvyne šiltoje dalyje, tačiau patys ekstremaliausi pasirenka miegoti ledo kambaryje, kurie yra be durų, tik pakabintos užuolaidėlės. Lova, tai ledo luitas, ant kurio padėta lenta ir šiaurės elnio kailis. Visiems svečiams duodami specialūs šilumą sulaikantys miegmaišiai, todėl atsikėlus ryte dažniausiai niekas nesiskundžia dėl šalčio. Kiekvieną rytą viešbutyje lepinama karštomis bruknių sultimis ir iškūrenta suomiška pirtimi.
  • KarlshamnasŠvedijos miestas pietryčiuose. Dėl gamtos grožio Karlshamnas vadinamas „Švedijos sodu“. Miestas yra nedidelis, turi vos 20 tūkst. Gyventojų, tačiau gausu lankytinų vietų, kuriuos galima aplankyti važinėjantis dviračiu. Kastellet tvirtovėje susipažinsite su miesto istorija, Žvejo trobelė – čia pamatysite kaip atrodė miestas prieš jam tampant didingu uostu. Blekinge rasite liaudiškų dirbinių, papuošalų ar unikalių indų.  Glasgården in Mörrum vieta, kur jums matant, bus pagamintas nuostabaus grožio stiklo dirbinys, kurį galėsite iškart įsigyti, o rūsyje veikia ir stiklo meno galerija.  Karlshamno kultūros kvartale stovi švediško punčo gamykla, tabako fabrikas, meno galerija ir žymios švedų vaikų kompozitorės Alice Tegners kambarys.
  • Nineshamnas randasi pietryčių Švedijoje, Siodermanlando provincijoje. Jis yra 58 km į pietus nuo Stokholmo.  Nineshamnas įkūnija tikrą tradicinės Švedijos dvasią – žalia, rami, tačiau jauki ir svetinga vieta poilsiui gamtoje! Čia Jūs galėsite ne tik paragauti tradicinių švediškų patiekalų, bet ir išmėginti tradicinius švedų laisvalaikio užsiėmimus.

Turite klausimų? Susisiekite!

Prenumeruokite karščiausius pranešimus tiesiai į Jūsų el. pašto dėžutę

Turite klausimų? Susisiekite!