Tunisas

Tunisas

Tuniso respublika yra šiauriausia Afrikos valstybė ir pati mažiausia tarp trijų Magrebo šalių - Tuniso, Alžyro ir Maroko. Magrebas, išvertus iš arabų kalbos, reiškia "vakarai" arba "saulėlydis". Tuniso valstybė susiformavo 15a., o pavadinimas teko nuo sostinės Tuniso. Šalis turi turtingą istoriją ir kultūrą, kurią suformavo musulmoniškasis ir europietiškas pasaulis. Buvusi Prancūzijos kolonija, Tunisas šiandien yra savarankiška valstybė, aktyviai plėtojanti ekonomiką ir turizmo verslą. Atgavęs nepriklausomybę Tunisas pasiliko pažangiausią prancūzų indėlį jų kolonizacijos metais. Šalyje kalbama prancūziškai, pakankamai aukštas pragyvenimo lygis, gaminamas nuostabus sausas vynas ir atsipalaiduoti tunisiečiai moka ne prasčiau už europiečius. Poilsis Tunise - tai galimybė turiningai praleisti laiką, atrasti kiek kitokį pasaulį, pažįstant tunisiečių papročius ir tradicijas.  Tunisas - tai galimybė išvysti antikinės Kartaginos griuvėsius ir El Džemo amfiteatrą, autentišką miestų architektūrą ir paminklus. Žaliuojančios dykumų oazės, saulėje žaižaruojantys druskos ežerai, iškyla kupranugariais ir saulėlydis dykumoje - iškyla Sachara paliks neišdildomą įspūdį apie Tunisą.

Geografinė padėtis. Tunisas yra šiaurinėje Afrikos dalyje, prie Viduržemio jūros. Šalies plotas - apie 164 000 km². Vakaruose šalis ribojasi su Alžyru, rytuose ir pietuose - su Libija. Nedidukė teritorija (163 610 m²) stebina kraštovaizdžio įvairove: Atlaso kalnai (aukščiausias taškas - 1544 m Džebel-Chambi kalnas), lygumos ir stepės, druskos ežerai ir Sacharos smėlynai. Žemiausias Tuniso taškas yra Šot el-Garsa (17 m. žemiau jūros lygio). Didžiausi Tuniso miestai: Tunisas (sostinė), Sfaksas, Susas, Kairuanas, Bizerta, Gabes.

Klimatas. Turizmo sezonas Tunise prasideda balandžio mėnesį, kurio vidutinė temperatūra – 21 laipsnis šilumos, o baigiasi lapkritį. Liepą, rugpjūtį būna karšta apie 26-33 laipsnius šilumos, o Tuniso pietuose – iki 45-50 laipsnių karščio. Naktys palyginti vėsokos.

Ekonomika. Turizmas - viena iš pagrindinių paslaugų ekonomikos šakų. Dėl šiltų žiemų bei istorinių, kultūrinių paminklų per metus Tunise apsilanko apie 5mln. turistų. Pagrindiniai turizmo miestai yra išsidėstę pakrantėje: Port el Kantaujis, Susas, Monastyras. Tunisas eksportuoja naftą bei dujas, taip pat tekstilės bei žemės ūkio produktus. Beveik visa šalies pramonė sutelkta sostinėje bei jos apylinkėse. Apie 50 % Tuniso teritorijos yra naudojama žemės ūkio paskirties veiklai.

Gyventojai. Tunise gyvena apie 10 mln. gyventojų. Didžiausi šalies miestai: sostinė Tunisas (apie 2 mln. gyventojų), Sfaksas (apie 1 mln. gyventojų) ir Susas (apie 500 tūkst. gyventojų). Oficiali kalba - arabų, antroji - prancūzų. Turistiniuose centruose lengvai susikalbėsite angliškai ar vokiškai. 98 proc. šalies gyventojų - islamą išpažįstantys arabai (musulmonai sunitai). Patys tunisiečiai sako, kad jų šalis - pats liberaliausias islamą išpažįstantis kraštas. Iš tiesų didžiuosiuose miestuose galima rasti veikiančių bažnyčių ir sinagogų, o šalyje taikiai sugyvena įvairių tikėjimų tautos.

Tuniso regionai:

 • HAMAMETAS - tai žavus turistinis centras su gausybe viešbučių, naktinių klubų, barų, restoranų. Šalia senojo Hamameto šliejasi naujoji kurortinė zona - Yasmine Hammamet - tikras Tuniso turizmo perlas. 4km pajūrio zonoje iškilo jachtų uostas, atrakcionų parkas „Carthage Land", ledo arena. Hamameto medina, pastatyta dar 904m., yra miesto pasididžiavimas ir pagrindinis istorinis paminklas. Siauros gatvelės, Didžioji mečetė, tugus, Kasbah tvritovė, iš kurios atsiveria puiki viso miesto panorama. Atstumas nuo Monastiro oro uosto yra apie 130km.
 • NABELIS - jaukus kurortas, garsėjantis keramikos dirbiniais. Praeityje šis miestas garsėjo kupranugarių turgumi. Mūsų dienomis tunisietišką turgų Nabelyje galima išvysti penktadieniais, tačiau vis rečiau čia parduodai kupranugariai. Nabelyje yra graži, palmėmis apsodinta promenada, daug kavinukių ir vietiių restoranėlių, kur galima smagiai praleisti laiką.
 • SUSAS yra vienas seniausių Tuniso miestų, įkurtas dar finikiečių. Tai trečias pagal dydį šalies miestas, svarbus žvejybos bei prekybos uostas, pramonės centras, universitetinis miestas bei vienas populiariausių šalies turizmo centrų. Suso senamiestyje aplankysite begalę istorinių paminklų: Didžiąją mečetę - vienintelę mečetę be minareto (11a.), 13a. iškilusią tvirtovę - vienuolyną, archeologinį Suso muziejų su įspūdinga mozaikų kolekcija. Atstumas nuo Monastiro oro uosto yra apie 20km.
 • PORT EL KANTAUJIS - romatiškas kurortas, nutolęs vos kelis kilometrus nuo Suso. Čia dominuoja jachtų prieplauka, skendinti soduose. 307a. teritorijoje iškilęs arabų stiliaus miestelis su baltutėliais namais, nedidelėmis aikštėmis, gatvelėmis ir įspūdingais fontanais centre patenkins ir įnoringo turisto poreikius. Atstumas nuo Monastiro oro uosto yra apie 30km.
 • NABELIS - jaukus kurortas, garsėjantis keramikos dirbiniais. Praeityje šis miestas garsėjo kupranugarių turgumi. Mūsų dienomis tunisietišką turgų Nabelyje galima išvysti penktadieniais, tačiau vis rečiau čia parduodai kupranugariai. Nabelyje yra graži, palmėmis apsodinta promenada, daug kavinukių ir vietiių restoranėlių, kur galima smagiai praleisti laiką.
 • SKANES - tai Monastiro priemiestis, garsėjantis geriausiais Tunise paplūdimiais. Plačios smėlio pakrantės, patogi geografinė padėtis (šalia Monastiro ir Suso miestai), golfo aikštynai, nardymo ir jodinėjimo centrai.

verta aplankyti Tunise?

 • Iškyla Sacharos dykuma - tai pati populiariausia ir ko gero pati įspūdingiausia ekskursija Tunise. Aplankysite vieną didžiausių romėnų amfiteatrų El Džemą bei seniausią šiaurinės Afrikos mečetę Kairuane, užsuksite į požeminius berberų būstus, grožėsitės kvapą gniaužiančiais kanjonais ir kriokliais Atlaso kalnuose, stebėsite saulėje žaižaruojančius druskos ežerus bei žaliuojančias dykumų oazes
 • Kairunas - Tunise su pasididžiavimu sakoma, kad septyni apsilankymai Kairuane prilygsta vienai piligriminei kelionei į Meką. Kelionė į Kairuaną praturtins žiniomis apie mažai pažįstamą islamą - trečiąją monoteistinę religiją. Aplankysite svarbiausią Šiaurės Afrikoje mečetę Sidi Okbą, kuri labiau primena gynybinę tvirtovę nei kulto pastatą bei Sidi Sahbi mečetę; Aglabidų baseinus - neįtikėtinai sumaniai VIII a. įrengtas vandens saugyklas.
 • Tunisas - „Šiaurės Afrikos Paryžiumi" vadinama Tuniso sostinė, kadaise vienas prašmatniausių ir turtingiausių miestų islamo pasaulyje. Miesto pasididžiavimas - XIIa. statytas senamiestis, vingiuotų gatvelių labirintuose slepiantis virs 700 istorinių paminklų. Galite aplankyti nacionalinį Bardo muziejų - buvusią Tufniso valdovų rezidenciją. Sostinės centre rasite Habib Bourguibos - pirmojo šalies prezidento alėją. Tai 1,5km ilgio žalia pėščiųjų zona, kurioje gausu parduotuvėlių, architektūros statinių, menančių prancūzų valdymo laikotarpį.
 • Sidi Bu Saidas - romantiškas miestelis, kuriame žalumos ir jūros fone išnyra baltutėliai maurų stiliaus namukai mėlynomis langinėmis ir durimis. Ši vieta nuo seno traukia romantiškas sielas: menininkus, įsimylėjėlius - ne veltui miestelis vadinamas „Tuniso Monmartru".
 • Nabelis garsėja kupranugarių turgumi ir keramika. Miesto medinoje esančiame turguje pajusite tikrą rytietiško turgaus dvasią. Nabelis - keramikos sostinė, todėl apsilankykite keramikos dirbtuvėse, kuriose vietos meistrai kuria puikius dirbinius.
 • Kartaginoje, pasak Vergilijaus, sudužus laivui išsilaipino jaunasis Enėjas, ir jį pakerėjo miestą įkūrusios legendinės Tyro karalienės Elisos grožis. Įpykę romėnai sugriovė šį klestintį ir nekenčiamą miestą, o žemę apibarstė druska - kad kraštas niekada neatgimtų. Šlovingojo miesto griuvėsiai traukia žmones iš viso pasaulio. Pamatysite Antonijaus pirtis, vaikščiosite žeme, kuri mena didįjį karvedį Hanibalą ir imperatorių Adrianą.
 • Frigia zooligjos sodas - vienas gražiausių zoologijos sodų Tunise. Sodas užima 36 ha plotą. Čia vysktančio vakarėlio metu pamatysite tikrą afrikietišką zulu pasirodymą, kurio metu yra pateikiami tunisietiškos virtuvės patiekalai ir gėrimai. Tai smagi programa, kuri patiks ir mažam ir dideliam.

Turite klausimų? Susisiekite!

Prenumeruokite karščiausius pranešimus tiesiai į Jūsų el. pašto dėžutę

Turite klausimų? Susisiekite!